Архів рубрики 'Озонові дірки'

Чи загрожує Україні озонова дірка

Озон є найбільш важливою в енергетичному відношенні складовою частиною атмосфери. Він визначає ультрафіолетовий клімат нашої планети, не пропускає до поверхні Землі опромінювання коротше 290 нм, завдяки чому і можливе життя на Землі в її нинішньому вигляді. Зокрема, зменшення або відсутність озонового шару приводить до ослаблення імунної системи, може викликати катаракту і хвороби шкіри, підсилити ризик захворювання раком. Ультрафіолетові промені, які досягають поверхні Землі у великій кількості, здатні викликати зміну хімічного складу рослин. Експерименти на сої і рисі показали, що врожайність цих рослин значно знижується за умов посиленого впливу ультрафіолету.

Напередодні Міжнародного дня захисту озону молоді активісти Партії Зелених України звернулися до співвітчизників з настійним проханням «врятувати озон і ліквідовувати фреон», як повідомляє Екотіждень. На прес-конференції лідер ПЗП Віталій Кононов заявив, що уряд не виконує узятих на себе зобов’язань по скороченню виробництва і використанню озоноруйнуючих речовин (цього вимагає ратифікований Україною протокол Монреаля). Згідно спеціальній урядовій програмі і міжнародними домовленостям, п’ять років тому Україні був виділений грант Глобального екологічного фонду в 23,2 мільйона доларів на переобладнання 10 крупних озоноруйнуючих підприємств. Але вже більше року чимала частина дорогого сучасного устаткування не може подолати українську митницю. У нашому законодавстві не визначено саме поняття «грант» ( тобто допомога, яка не потребує повернення). Тому від підприємств-одержувачів вимагають сплати мита за надане їм безкоштовне устаткування. Міністр екоресурсів Сергій Курикин відзначив, що вихід з цієї безвиході скоро з’явиться: готується спеціальне розпорядження Кабміну розконсервувати дорогий подарунок. А ось проблема стягування податків за надані іноземними донорами гранти на законодавчому рівні поки що не вирішена.

Спостереження за загальним вмістом озону (ОСО) в Україні почалися в 1973-1974 роках на станціях Бориспіль, Карадаг, Одеса, Львів. Тоді ці станції входили в загальнийозонову мережу моніторингу озону. Вони були розташовані так, що, охоплювали практично всю територію України з урахуванням станцій Вороніж і Цимлянськ. Після розпаду Союзу схід України виявився практично не охопленим національними засобами спостереження. У 1990 році були відкриті озонометрічеськіє станції в Києві і Богуславе, на яких вимірювали вміст озону, сонячну і ультрафіолетову радіацію. Тоді почали вивчати ультрафіолетовий клімат у всіх регіонах країни, робити моніторинг опромінювання території України, щоб попередити негативні наслідки від озонових аномалій. Для повнішої інформації зараз використовують дані, отримані з супутникового приладу «TOMS».

Чи загрожує Україні озонова дірка →


Озонові дірки поступово заживають

Озоновий шар останнім часом скорочується меншими темпами, чим, наприклад, 10 років тому. “Раніше кожного десятиліття він зменшувався на 8%. Тепер ця цифра складає 4%”, - вважає професор Майкл Ньючерч з університету Алабами, в якому ведуться активні дослідження “озонової проблеми”. Ці дані отримані за допомогою трьох супутників і трьох установок на Землі.

На думку експерта, вся справа в майже повному припиненні виробництва хлорфторвуглеців, отруйних речовин, що руйнують озоновий шар. Воно було передбачене протоколом Монреаля 1987 р., що забороняє використання фреонів в аерозольних балонах і холодильних установках.

Професор вважає, що через 50 років озоновий шар Землі повністю відновиться - вже зараз верхні шари атмосфери насищени аллотропом кисню, а найближчими роками руйнування озону і в нижніх шарах повинно припинитися. Загалом, через півстоліття наступить повна озонова ідилія. Якби на той час у всіх землян ще і нервові клітини відновилися, було б зовсім добре.

Озонові дірки поступово заживають →


Відновлення озонової дірки теж небезпечно

Відновлення озонової дірки може привести до екологічної катастрофи.

На думку американських учених, затягування пошкоджених ділянок озонового шару - ніж зараз намагаються займатися учені багатьох країн світу - приведе до блокування ультрафіолетових променів, необхідних для утворення гидроксила - натурального очищувача, який нейтралізує більшість токсичних речовин.

Відновлення озонової дірки теж небезпечно →


Озоновий шар землі відновлюється

Іспанські учені в слід за ученими з Технологічного інституту штату джорджія (США), проаналізувавши зроблені за останні 25 років на різних висотах в земній атмосфері незалежні спостереження вважають, що захисний озоновий шар над поверхнею планети поступово відновлюється. Озоновий шар може відновитися до рівня 1980 року вже в середині цього століття, а ще через два десятиліття зникнуть озонові дірки над полюсами планети. “За останні пару десятиліть озоновий шар кожні 10 років скорочувався на 8%. Тепер ця цифра складає 4%”, - писав автор дослідження професор Майкл Ньючерч в 2005 році.За різними оцінками, нормальної товщини захисний шар планети поза полюсами досягне до 2040-2060 року. Що стосується озонової дірки над Південним полюсом, то її зникнення займе більше часу, проте вона все ж таки зменшується. Фахівець Національного інституту аерокосмічної техніки Мануель Гиль підкреслив, що цьому процесу багато в чому сприяють заходи, що робляться для контролю за кліматом. Зокрема - дотримання норм протоколу Монреаля по речовинах, що руйнують озоновий шар, прийнятого 16 вересня 1987 року.
Довідка: 17 вересня 1988 року Радянським Союзом був підписаний протокол Монреаля по захисту озонового шару землі. В цілях розширення номенклатури продукції, що випускається, а також відповідно до протоколу Монреаля по захисту озонового шару земної атмосфери в 1995 році на Білоруському ГПЗ, що входить до складу РУП “Виробниче об’єднання “Белоруснефть”, була побудована і введена в експлуатацію технологічна установка по виробництву вуглеводневих пропеллентов продуктивністю до 12 тис. т в рік.

Вуглеводневий пропелент - зріджений вуглеводневий газ високого ступеня очищення, пріменяняєтся як газ-витіснювач з аерозольних упаковок. Вуглеводневий пропелент, що випускається, є екологічно чистим продуктом, що не надає негативної дії на озоновий шар землі і служить гідною альтернативою фреонам.

Озоновий шар землі відновлюється →


Озонова дірка

Перш за все слід з’ясувати: озонова дірка, всупереч своїй назві, - це не пролом в атмосфері. Молекула озону відрізняється від звичайної молекули кисню тим, що складається не з двох, а з трьох атомів кисню, сполучених один з одним. У атмосфері озон сконцентрований в так званому озоновому шарі , на висоті зразкового 30 км. в межах стратосфери. У цьому шарі відбувається поглинання ультрафіолетових променів, що випускаються Сонцем, - інакше сонячна радіація могла б завдати великої шкоди життя на поверхні Землі. Тому будь-яка загроза озоновому шару заслуговує найсерйознішого відношення. У 1985 році британські учені, що працювали на Південному полюсі, виявили, що під час антарктичної весни рівень озону в атмосфері там значно нижче за норму. Щорічно в один і той же час кількість озону зменшувалася - іноді більшою мірою, іноді в меншій. Подібні, але не так яскраво виражені озонові дірки з’являлися також над Північним полюсом - під час арктичної весни.

В подальші роки учені з’ясували, чому з’являється озонова дірка. Коли сонце ховається і починається довга полярна ніч, відбувається різке падіння температури, і утворюються високі стратосферні хмари, що містять кристали льоду. Поява цих кристалів викликає серію складних хімічних реакцій, що приводять до накопичення молекулярного хлора (молекула хлора складається з двох сполучених атомів хлора). Коли з’являється сонце і починається антарктична весна, під дією ультрафіолетових променів відбувається розрив внутрішньомолекулярних зв’язків, і в атмосферу спрямовується потік атомів хлора. Ці атоми виступають в ролі каталізаторів реакцій перетворення озону в простий кисень, що протікають по наступній подвійній схемі:

Cl + O3 -> CLO + O2 і CLO + O -> Cl + O2

Озонова дірка →


Виснаження озонового шару

Озоновий шар - це тонкий газовий шар у верхніх шарах атмосфери (від 12 до 45 км. від поверхні Землі), який захищає поверхню Землі від руйнівного ефекту сонячних ультрафіолетових променів. Відомо, що дія ультрафіолетової радіації, що посилилася, на поверхню Землі викликає рак шкіри і завдає непередбачуваного збитку рослинам, водоростям, харчовим ланцюгам і глобальній екосистемі.
ЮНЕП допомогла укласти, а зараз проводить в життя історичну Віденську конвенцію про охорону озонового шару (1985), протокол (1987) Монреаля і Поправки до нього. Згідно цим угодам, промислово розвинені країни забороняють виробництво і продаж хлорфторуглеродних речовин, що виснажують озоновий шар. Країни, що розвиваються, повинні припинити їх виробництво до 2010 року. Планується також поступово ліквідовувати і що інші виснажують озоновий шар речовини.
У 1998 р. проведена ЮНЕП-ВМО оцінка озонового виснаження, над якою працювали більше 200 учених зі всіх країн світу, підтвердила ефективність протоколу Монреаля. З проведеної оцінки витікає, що сумарний зміст тих, що виснажують озоновий шар компонентів в тропосфері (нижній шар атмосфери) досягло найвищого рівня в 1994 р. і в даний час поволі зменшується. Коли б не бувальщина вжито заходам відповідно до Протоколу, то озонове виснаження було б набагато сильніше і продовжувалося б протягом набагато більшого числа десятиліть. Навіть з урахуванням того, що Протокол ефективно діє у напрямі зменшення використання і емісії в атмосферу речовин, що виснажують озоновий шар, дія вже випущених в атмосферу хімічних речовин продовжується, а це означає, що виснаження озонового шару продовжуватиметься ще багатьох років.
Учені прогнозують, що відновлення захисного озонового шару почнеться в найближчому майбутньому і повністю завершиться до 2050 року, але за умови, що Протокол неухильно виконуватиметься.

Джерело: un.org


Озон і озоновий шар в атмосфері

Озоновий шар - це повітряний шар у верхніхслоях атмосфери (стратосфері) що полягає ізособой форми кисню - озону. Молекула озонасостоїт з трьох атомів кисню (О3) .Озоновый шар починається на висотах близько 8 кмнад полюсами (або 17 км. над Екватором) іпростіраєтся вгору до висот пріблізітельноравних 50-ти км. Проте щільність озону оченьнізкая, і якщо стиснути його до щільності, которуюїмєєт повітря у поверхні землі, то толщинаозонового шару не перевищить 3,5 мм. (”Reporting on ClimateChange”). Озон утворюється, коли солнечноєультрафіолетовоє випромінювання бомбардіруєтмолекули кисню (О22 -> О3).

Оскільки озоновий шар поглощаєтультрафіолетовоє випромінювання, то його разрушенієпріведет до вищим уровнямультрафіолетового випромінювання на поверхностіземлі. Це, у свою чергу, викличе увеліченієслучаєв раку шкіри. Іншим наслідком повишенногоуровня ультрафіолетового випромінювання станетразогрев поверхні землі і, внаслідок цього, зміна температурного режиму, режиму вітрів ідождей і підвищення рівня морить.

Озон і озоновий шар в атмосфері →


Озонова дірка досягає рекордних розмірів

Дірка в озоновому шарі над Антарктикою цього року з’явилася значно раніше, ніж зазвичай, повідомляє погодне агентсво ООН.
Усесвітня метеорологічна організація стверджує, що ще декілька тижнів не буде ясне, чи перевищить озонова дірка свій рекордний розмір порівняно торішнього спостереження. За прогнозами метеорологів, зростання дірки в озоновому шарі у вказаному регіоні триватиме до жовтня.
“На сьогодні поки рано давати прогнози щодо озонового шару над Антарктикою. Прогноз розвитку шару залежатиме від маси погодних умов”, - говорять в Міжнародному метеорологічному агентстві.
Озонова дірка над Антарктидою з’являється щороку на початку весни в Південній півкулі. Площа, охоплена озоновою аномалією, за станом на 25 вересня 2006 р. була рівна 29,5 млн. кв. кілометрів. У попередньому рекордному 2000 р. її розміри складали 29,4 млн. кв. кілометрів.
Фахівці відзначають, що озон для нашої планети дуже важливий, але його важливість безпосередньо залежить від того, де він розташований. Так озон, розташований в стратосфері (верхній шар атмосфери) захищає Землю від космічної радіації і активного сонячного випромінювання, в той же час озон в тропосфері (нижній шар атмосфери) шкідливий, оскільки уповільнює фотосинтез і переробку СО2 рослинами.
За останні 50 років верхні шари озону помітно зменшилися, особливо над полярними шапками планети, а ніжніє, навпаки, зросли приблизно наполовину.
Втім, руйнування озонового шару - дуже серйозна проблема. Головний винуватець тут, зрозуміло, сама людина, адже всі процеси розпаду у верхніх шарах атмосфери ініціюють продукти його діяльності, наприклад, хлорофлюорокарбони і бромметіл. На жаль, природа не передбачила серйознішого захисту, ніж озоновий шар, а він опинився дуже уразливий для цих шкідливих з’єднань.
Турбота учених про озонове слово є, за великим рахунком, турботою про майбутньому людства. Озонова “подушка” нашої планети, яка знаходиться на висоті від 15 до 30 км., захищає поверхню Землі від ультрафіолетових променів сонця. “Оголена” ж перед сонячним вітром Земля може позбутися всіх своїх мешканців. Під впливом ультрафіолету у тварин і людей розвивається рак, а також серйозно ушкоджується шкірний покрив.
Тим часом, учені японського Державного інституту досліджень навколишнього середовища прийшли до висновку, що озонова дірка над Антарктидою може зникнути до 2050 року.
Причиною поступового зникнення озонової дірки є зменшення викидів в атмосферу хлористого фторуглерода і інших небезпечних для озонового шару газів. Стабільне зменшення дірки почнеться близько 2020 року. Проте цей термін може наступити і набагато пізніше, якщо Канада і Сполучені Штати не зменшать кількість систем кондиціонування і охолоджування повітря, які виділяють в атмосферу речовини, шкідливі для озонового шару планети.

Джерело: utro.ua


Озонові дірки новий погляд

На початку 80-х років англійські і японські учені з’ясували, що з кінця 70-х років над Антарктикою безперервно виснажується озоносфера - шар атмосферного озону. Наземні і супутникові вимірювання виявили свого роду озонову “дірку”, в якій озону в стовпі повітря була на 30-50% менше норми. Ця “дірка” в Антарктиці спостерігається навесні (вересень-листопад), в інші сезони зміст озону ближче до норми. Найпомітніше це зменшення на висотах 15-25 км., в шарі з максимальним змістом озону. Пізніше з’ясувалося, що озону в атмосфері стає все менше і менше також в середніх і високих широтах Північної півкулі взимку - навесні (січень - березень), особливо над Європою, США, Тихим океаном, Європейською частиною Росії, Східним Сибіром і Японією.

Озонові дірки новий погляд →


Озонова дірка безсмертна

В серпні 2006 року Усесвітня метеорологічна організація видала прогноз: наявні озонові дірки збережуться щонайменше на п’ятнадцять років довше, ніж передбачалося, а найближчими роками можлива поява нових. Чекати офіційних відгуків на цю обіцянку мені набридло, так що висловлюся сам.

Ще в 2002-му в роботі «Еколожь» я описав загальновідоме: паніку навколо озонових дірок організувала фірма E. I. DuPont de Nemours, щоб підмінити загальноприйняті (дешеві, ефективні в безлічі галузей і абсолютно безпечні) фреони своїми новими розробками - істотно дорожчими і менш ефективнішими, зате вироблюваними в той момент тільки нею. Але незрівнянно важливіше інше: ідея озонової дірки і її небезпеки сама по собі безглузда.

Озонова дірка безсмертна →