Архів рубрики 'забруднення атмосфери'

Забруднення повітря викликає його самоочищення

Деякі забруднювачі повітря можуть приносити користь, перетворюючись в з’єднання, які очищають нижні шари атмосфери, вважають вчені з університету Каліфорнії в Сан-дієго (University of California, San Diego).

Лабораторне дослідження, яке вони провели, показало, що оксиди азоту (загальна формула для цих з’єднань - NOx), токсичність яких давно доведена, можуть працювати на користь і очищати повітря крупних міст.

Вся річ у тому, що в ході однієї з реакцій цих з’єднань утворюється велика кількість гідроксильних радикалів (OH.), очищащих тропосферу - нижній шар атмосфери, в якому знаходиться більше 80% всього атмосферного повітря.

Забруднення повітря викликає його самоочищення →


Зміг або фотохімічний туман

Хімічні реакції, які відбуваються в повітрі, приводять до виникнення димчастих туманів з частинками пороши, вихлопними газами, димом, кіптявою. Ця задушлива суміш вологого повітря називається смогом (від англ. smoke - дим, палити, диміти, коптити), або фотохімічним туманом . До складу основних компонентів цієї суміші газів і аерозольних частинок первинного і вторинного походження входять озон, оксиди азоту і сірки, численні органічні сполуки перекисной природи, звані в сукупності фотооксидантамі.

Фотохімічний зміг, вперше відмічений в 1940г. у Лос-Анджелесі, тепер виникає в промислових містах, в результаті фотохімічних реакцій за певних умов: наявності в атмосфері високої концентрації оксидів азоту, вуглеводнів і інших забруднювачів, інтенсивної сонячної радіації і безвітряя або дуже слабкого обміну повітря в приземному шарі при могутній і в перебіг не меншого доби підвищеної інверсії. Стійка безвітряна погода, що зазвичай супроводжується інверсіями, необхідна для створення високої концентрації реагуючих речовин. Такі умови створюються частіше в червні-вересні і рідше взимку. При тривалій ясній погоді сонячна радіація викликає розщеплювання молекул діоксиду азоту з утворенням оксиду азоту і атомарного кисню. Атомарний кисень з молекулярним киснем дають озон. Здавалося б, останній, окисляючи оксид азоту, повинен знову перетворюватися на молекулярний кисень, а оксид азоту - в діоксид. Але цього не відбувається. Оксид азоту вступає в реакції з олефінамі вихлопних газів, які при цьому розщеплюються по подвійному зв’язку і утворюють осколки молекул і надлишок озону. В результаті дисоціації, що продовжується, нові маси діоксиду азоту розщеплюються і дають додаткові кількості озону. Виникає циклічна реакція, у результаті якою в атмосфері поступово накопичується озон. Цей процес в нічний час припиняється. У свою чергу озон вступає в реакцію з олефінамі. У атмосфері концентруються різні перекиси, які в сумі і утворюють характерні для фотохімічного туману оксиданти. Останні є джерелом так званих вільних радикалів, що відрізняються особливою реакційною здатністю.

Зможи виникають за таких умов:

Зміг або фотохімічний туман →


Забруднення повітря і його небезпечна дія на людину

Забруднення повітря будь-яка небажана зміна складу земної атмосфери в результаті надходження в неї різних газів, водяної пари і твердих частинок (під впливом природних процесів або в результаті діяльності людини). Приблизно 10% забруднювачів потрапляють в атмосферу унаслідок таких природних процесів, як, наприклад, вулканічні виверження, які супроводжуються викидами в атмосферу попелу, распиленних кислот, зокрема сарною, і безліч отруйних газів. Крім того, основними джерелами сірі в атмосфері служать бризки морської води і рослинні залишки, що розкладаються. Також слід зазначити лісові пожежі, в результаті яких утворюються щільні клуби диму, що обволікають значні площі, і запорошені бурі. Дерева і чагарники виділяють багато летючих органічних сполук (ЛОС), створюючих блакитний серпанок, який закриває бльшую частину гір Блу-рідж в США (у перекладі «блакитний хребет»). Присутні в повітрі мікроорганізми (пилок, цвілеві гриби, бактерії, віруси) викликають у багатьох людей напади алергії і інфекційні захворювання.
Інші 90% забруднювачів мають антропогенне походження. Основними їх джерелами є: спалювання викопного палива на електростанціях (викиди диму) і в двигунах автомобілів; виробничі процеси, не пов’язані із спалюванням палива, але що приводять до запиленію атмосфери, наприклад унаслідок ерозії грунтів, видобутку вугілля відкритим способом, вибухових робіт і витоку ЛОС через клапани, стики труб на нафтоперегінних і хімічних заводах і з реакторів; зберігання твердих відходів; а також різноманітні змішані джерела.
Забруднюючі речовини, потрапляючи в атмосферу, переносяться на великі відстані від джерела, а потім повертаються на земну поверхню у вигляді твердих частинок, крапель або хімічних сполук, розчинених в атмосферних осіданнях.
Хімічні сполуки, джерело яких знаходиться на рівні землі, швидко змішуються з повітрям нижніх шарів атмосфери (тропосфери). Вони називаються первинними забруднюючими речовинами. Деякі з них вступають в хімічні реакції з іншими забруднювачами або з основними компонентами повітря (киснем, азотом і водяною парою), утворюючи вторинні забруднюючі речовини. В результаті спостерігаються такі явища, як фотохімічний зміг, кислотні дощі і утворення озону в приземному шарі атмосфери. Джерелом енергії для цих реакцій служить сонячна радіація. Вторинні забруднювачі - фотохімічні окислювачі, що містяться в атмосфері, і кислоти - представляють головну небезпеку для здоров’я людини і глобальних змін навколишнього середовища.
НЕБЕЗПЕЧНА ДІЯ
Забруднення повітря надає шкідлива дія на живі організми декількома шляхами:
1) доставляючи аерозольні частинки і отруйні гази в дихальну систему людини і тварин і в листя рослин;
2) підвищуючи кислотність атмосферних опадів, яка, у свою чергу, впливає на зміну хімічного складу грунтів і води;
3) стимулюючи такі хімічні реакції в атмосфері, які приводять до збільшення тривалості опромінювання живих організмів шкідливими сонячними променями;
4) змінюючи в глобальному масштабі склад і температуру атмосфери і створюючи таким чином умови, несприятливі для виживання організмів.
Дихальна система людини. Через дихальну систему в організм людини поступає кисень, який розноситься гемоглобіном (червоними пігментами еритроцитів) до життєво важливих органів, і виводяться продукти життєдіяльності, зокрема вуглекислий газ. Дихальна система складається з носової порожнини, гортані, трахеї, бронхів і легенів. У кожній здоровій легені налічується приблизно 5 млн. альвеол (повітряних мішечків), в яких і відбувається газовий обмін. З альвеол кисень поступає в кров, а вуглекислота через них віддаляється з крові і викидається в повітря.
Дихальна система має ряд захисних механізмів, що оберігають від дії забруднюючих речовин, що містяться в повітрі. Волоски в носі фільтрують крупні частинки. Слизиста оболонка носової порожнини, гортані і трахеї затримує і розчиняє дрібні частинки і деякі шкідливі гази. Якщо в дихальну систему потрапляють забруднюючі речовини, людина чхає і кашляє. Таким чином евакуювалися забруднене повітря і слиз. До того ж верхні дихальні шляхи вистилають сотнями тонких вій миготливого епітелію, що знаходяться в постійному русі і переміщають вгору по гортані слиз разом з гряззю, що потрапила в дихальну систему, які або проковтнулися, або віддаляються назовні.
Постійна тривала дія побічних продуктів тютюнового диму і забрудненого повітря приводить до перевантаження і переповнювання захисних систем людини, в результаті розвиваються хвороби дихальної системи: алергічна астма, рак і емфізема легенів, хронічні бронхіти

Джерело: vozduhoochistiteli.ru


Чорнобиль

На екологічній карті ООН Україна забарвлена в чорний колір - це колір країни, де мешкає вимираюча нація. За даними Міжнародного з’їзду екологів, що проходив в 1997 році, року населення України постійно скорочується. Чому це відбувається?

За останні 60 років екологічна ситуація на нашій планеті дуже сильно змінилася в гіршу сторону. Цьому сприяли випробування хімічного, бактеріологічного і, в першу чергу, ядерної зброї. Істотну роль в екологічному забрудненні країн Європи зіграла Чорнобильська катастрофа 1986 року, при якій, в першу чергу, постраждала Україна, Білорусія і деякі області Росії. Кількість радіоактивних речовин, викинутих в атмосферу під час аварії, склала 50 млн. кюрі - що в 500 разів перевищує по потужності вибух в Хіросімі. В результаті цієї катастрофи за минулі роки більше 120 тис. чоловік загинуло від прямого або непрямого випромінювання. Після Чорнобиля в сотні разів збільшилася кількість серцево-судинних захворювань, туберкульозу, онкологічних і багато інших. З’явилися десятки нових хвороб.

Чорнобиль →


Забруднення атмосфери в Луганській області

У зв’язку з більшою концентрацією гірничодобувних, металургійних і хімічних підприємств забруднення атмосфери повітря з розрахунку на 1 кв. км. в Луганській області в 2,4 разу більше, ніж в цілому по Україні. Про це сьогодні на брифінгу повідомив головний державний санітарний лікар регіону Анатолій Докашенко.

«Концентрації забруднених речовин в Алчевське, Луганську, Рубежі, Северодонецке і інших містах в значному числі досліджених проб перевищують допустимі рівні», - підкреслив головлікар.

Забруднення атмосфери в Луганській області →


Хіміки створили губку для вуглекислого газу

Учені з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі (UCLA) продемонстрували миру декілька з’єднань, які здатні селективно поглинати і зберігати діоксид вуглецю навіть в самих нестандартних умовах. Можливо, незабаром електростанції перестануть використовувати для цих цілей токсичні матеріали.

“Технічними засобами селективно відбирати з викидів CO2 вже навчилися, ми ж пропонуємо речовини, які здатні самі відокремлювати вуглекислий газ від азоту або CO, наприклад, а потім зберігати усередині себе довгі роки”, - говорить в прес-релізі UCLA професор Умар Яхи (Omar Yaghi).

Яхи і його підопічні синтезували новий клас матеріалів, які назвали цеолітові імідазоловиє сита (zeolitic imidazolate frameworks - ZIF). Ці пористі речовини володіють великою площею поверхні (майже 2 тисячі квадратних метрів на грам) і є хімічно стійкими (принаймні, по відношенню до води, бензолу і метилового спирту) навіть при достатньо високих температурах як мінімум протягом тижня.

Хіміки створили губку для вуглекислого газу →


Озонові дірки новий погляд

На початку 80-х років англійські і японські учені з’ясували, що з кінця 70-х років над Антарктикою безперервно виснажується озоносфера - шар атмосферного озону. Наземні і супутникові вимірювання виявили свого роду озонову “дірку”, в якій озону в стовпі повітря була на 30-50% менше норми. Ця “дірка” в Антарктиці спостерігається навесні (вересень-листопад), в інші сезони зміст озону ближче до норми. Найпомітніше це зменшення на висотах 15-25 км., в шарі з максимальним змістом озону

Джерело: ecohelp.com.ua


Аерозольне забруднення атмосфери

Аерозолі - це тверді або рідкі частинки, що знаходяться в зваженому стані в повітрі. Тверді компоненти аерозолів у ряді випадків особливо небезпечні для організмів, а у людей викликають специфічні захворювання. У атмосфері аерозольні забруднення сприймаються у вигляді диму, туману, мли або серпанку. Значна частина аерозолів утворюється в атмосфері при взаємодії твердих і рідких частинок між собою або з водяною парою. Середній розмір аерозольних частинок складає 11-5 1мкм. У атмосферу Землі щорічно поступає близько 11 км3. пилоподібних частинок штучного походження. Велика кількість пилових частинок утворюється також в ході виробничої діяльності людей.

Основними джерелами штучних аерозольних забруднень повітря є ТЕС, які споживають вугілля високої зольності, збагачувальні фабрики, металургійні, цементні, магнезитові і сажів заводи. Аерозольні частинки від цих джерел відрізняються великою різноманітністю хімічного складу. Найчастіше в їх складі виявляються з’єднання кремнію, кальцію і вуглецю, рідше - оксиди металів: заліза, магнію, марганцю, цинку, міді, нікелю, свинцю, сурми, вісмуту, селену, миш’яку, берилія, кадмію, хрому, кобальту, молібдену, а також азбест. Ще більша різноманітність властива органічному пилу, що включає аліфатичні і ароматичні вуглеводні, солі кислот. Вона утворюється при спалюванні залишкових нафтопродуктів, в процесі піролізу на нафтопереробних, нафтохімічних і інших подібних підприємствах. Постійними джерелами аерозольного забруднення є промислові відвали - штучні насипи з переотложенного матеріалу, переважно вськришних порід, що утворюються при видобутку корисних копалин або ж з відходів підприємств переробної промисловості, ТЕС. Джерелом пороши і отруйних газів служать масові вибухові роботи. Так, в результаті одного середнього по масі вибуху (1250-300 тонн вибухових речовин) в атмосферу викидається близько 12 тис. м3. умовного оксиду вуглецю і більше 1150 т. пороши. Виробництво цементу і інших будівельних матеріалів також є джерелом забруднення атмосфери пилом. Основні технологічні процеси цих виробництв - подрібнення і хімічна обробка шихт, напівфабрикатів і отримуваних продуктів в потоках гарячих газів завжди супроводжується викидами пороши і інших шкідливих речовин в атмосферу. До атмосферних забруднювачів відносяться вуглеводні - насичені і ненасичені, такі, що включають від 11 до 13 атомів вуглецю. Вони піддаються різним перетворенням, окисленню, полімеризації, взаємодіючи з іншими атмосферними забруднювачами після збудження сонячною радіацією. В результаті цих реакцій утворюються перекисниє з’єднання, вільні радикали, з’єднання вуглеводнів з оксидами азоту і сірки часто у вигляді аерозольних частинок. За деяких погодних умов можуть утворюватися особливо великі скупчення шкідливих газоподібних і аерозольних домішок в приземному шарі повітря. Зазвичай це відбувається в тих випадках, коли в шарі повітря безпосередньо над джерелами газопилової емісії існує інверсія - розташування шару холоднішого повітря під теплим, що перешкоджає повітряних мас і затримує перенесення домішок вгору. В результаті шкідливі викиди сосредотачиваются під шаром інверсії, зміст їх у землі різко зростає, що стає однією з причин освіти раніше невідомого в природі фотохімічного туману.

Джерело: ecoera.ucoz.ua


Забруднення повітря усередині приміщень викликає серйозні захворювання і приводить до фатальних наслідків

Забруднення повітря усередині приміщень в результаті використання дрів, вугілля і інших видів твердого палива для обігріву житла і приготування пищи, викликає серйозні захворювання і приводить до фатальних наслідків. Про це попереджає Усесвітня організація охорони здоров’я (ВІЗ).
Щорічно в результаті використання твердих видів палива вмирає півтора мільйони чоловік. У 21 країні миру, в основному на африканському континенті, забруднення повітря усередині приміщень є причиною п’яти відсотків всіх смертей і захворювань і, в першу чергу, серед дітей і жінок.
ВІЗ вважає, що залежність населення від дрів, вугілля і інших видів твердого палива є однією з десяти основних погроз суспільній охороні здоров’я. Але на сьогоднішній день більше трьох мільярдів людей обігрівають свої будинки і готують їжу за допомогою вугілля і дрів.
Дим від згорання цих видів палива містить ряд небезпечних для здоров’я людини забруднювачів, включаючи дрібні частинки сажа або пилу, здатні проникати глибоко в легені. Це підвищує ризик розвитку пневмонії у дітей у віці до п’яти років, а також хронічних захворювань дихальних шляхів і раку легенів.
У 11 країнах світу ? Афганістані, Анголі, Бангладеш, Буркина-фасо, Китаї, Демократичній Республіці Конго, Ефіопії, Індії, Нігерії, Пакистані і Танзанії в результаті використання твердих видів палива вмирає 1, 2 мільйони чоловік щорічно.
ВІЗ пропонує перейти на чисті види палива, наприклад, замінити домашні печі газовими плитами. ВІЗ вважає, що такий шлях врятує 1, 5 мільйонів життів щорічно.

Джерело: epochtimes.com.ua


Екологічна ситуація в Харкові

Екологічну ситуацію в місті 9 місяців вивчає спеціально створена Госекоїнспекция. Сьогодні на засіданні колегії були підведені перші підсумки її роботи. Результати невтішні - крупні промислові підприємства, порушуючи закони, регулярно викидають в атмосферу шкідливі речовини. Якість повітря постійно погіршується, підприємства економлять засоби, харків’яни розплачуються своїм здоров’ям.
Концентрація шкідливих речовин, в атмосфері, в порівнянні з минулим роком, збільшилася на 10 відсотків - затверджують фахівці облуправління охорони навколишнього середовища. Такі висновки вони зробили провівши аналіз більше 4000 проб повітря. У якнайгіршому положенні опинилися жителі Павлового Поля, Івановки і Холодної гори, а найлегше дихається жителям Баварії. Харків’яни ж вважають, що брак чистого повітря - проблема загальноміська.Сергій Кучер, студент: “Дуже багато заводів і особливо райони, які лежать на сході Харкова, там не усчитана роза вітрів і я бачив - просто на місто летить пил, дим, це все на місто йде.”
Володимир Дука, пенсіонер: “Ну, підприємства вони зараз, хоч, не те, що раніше, знаєте, працювали на повну котушку. Зараз вони так працюють… Зараз, напевно, від машин більше погіршало повітря, чим від підприємств.”Сергей Бондарчук, службовець: “Ну, наскільки я знаю, підприємства зараз в основному стоять, тому в цьому сенсі нам зараз краще.”
Основні забруднювачі повітря - крупні підприємства області, які скидають відходи виробництва в атмосферу або водоймища. За подібні порушення передбачені мінімальні штрафи. Тому керівництву заводу легше заплатити такий штраф, чим будувати очисні споруди. Екологи навіть склали перелік підприємств, які регулярно скоюють злочини проти навколишнього середовища.
Вячеслав Ус, перший заступник начальника Госекоїнспекциі: “У Харківській області існує 8 підприємств “державного значення”, які є основними забруднювачами навколишнього середовища. До таких відноситься і “Коксохім”. Основною загрязнітель- це Змієвськая ГРЕС, “Балцем” і “Коксохім”.”Установить порушення не просто, хоча екологи регулярно проводять огорожі повітря поряд з джерелами забруднень. Напередодні перевірок, говорять вони, за дивним збігом обставин, робота заводів припиняється, шкідливі викиди проводяться вночі або припиняються.

Джерело: new-garbage.com