Архів рубрики 'Зникнення видів тварин і рослин'

Чорна книга природи

Як повідомляє Усесвітній союз охорони природи (World Conservation Union), за останні 500 років вимерли 844 види тварин і рослин. Але цей «чорний список» далеко неповний. У недавно опублікованому звіті Global Biodiversity Outlook 2 мовиться, що нинішнє вимирання тварин є найбільшим з часів зникнення динозаврів.

Про вимирання, що продовжується в наші дні, розповідає завідувач сектором палеонтології Державного дарвіновського музею Андрій Шаповалов.

«Чорний список» відкриває Червону книгу

Чорна книга природи →


Чисельність окремих видів тварин в світі продовжує скорочуватися


Міжнародна організація по захисту природи (Union Mundial para la Conservacion de la Naturaleza (UMCN)) заявила, що чисельність видів тварин і рослин, які знаходяться під загрозою зникнення, за останній рік зросла до 16 119. Вперше до так званого “червоного списку” увійшли полярний ведмідь, гіпопотам і деякі рослини Середземномор’я.
Також стало відомо, що загальна кількість видів, офіційно визнаних зникаючими і зниклими, склало 784, інші 65 можна виявити лише в пареннях, заповідниках і в організаціях по розведенню тварин, тобто в природі цих тварин вже не існує.
У минулій доповіді від 2004 року під загрозою зникнення знаходилося 15 589 видів. Такі дані були отримані після вивчення життя 40 177 видів тварин з 1,9 мільйонів тих, що існують в світі. У “червоному списку” 2006 року фігурують 16 119 видів тварин і рослин, яким загрожує зникнення. Згідно даним експертів, враховуючи таку цифру, можна сказати, що в цей список потрапляє кожна третя амфібія, кожне четверте хвойне дерево, окрім цього, кожен восьмий птах і кожен четвертий ссавець.
Ачим Штейнер (Achim Steiner), генеральний директор Міжнародної організації по захисту природи (UMCN), заявив, що результати доповіді показують ясну тенденцію до зменшення біологічної різноманітності. З такою тенденцією повинен боротися весь світ. Що стосується Середземномор’я, то учені відзначають, що цей регіон є одним з 34, які знаходяться в критичному положенні.
У Середземному морі налічується близько 25 тис. видів рослин, 60% з яких існують тільки в цьому регіоні. Із-за туризму і інтенсивного сільського господарства близький до зникнення, наприклад, волошка Femeniasia balearica (Балеарські острови і о. Майорка), чисельність якого складає на сьогодні всього 2 200 дорослих рослин.
Жертвою глобального потеплення серед тварин став полярний ведмідь вигляду Ursus maritimus. Імовірно, в подальші 50-100 років територія морського льоду в літній період скоротиться від 50% до 100%, що приведе до того, що популяція ведмедів зменшиться на 30% за наступні 45 років.
Не дивлячись на те, що деякі куточки планети залишаються в стороні від технічного прогресу, дикій природі може загрожувати необмежене полювання. Так, в Цукрі унаслідок того, що в течію майже 10 років уряд не стежив за полюванням, популяція газелі вигляду Gazella dama скоротилася на 80%, в такій же ситуації знаходиться і азіатська антилопа. У Африці чисельність гіпопотама зменшилася на 95% (Республіка Конго, Замбія). Серед мешканців морить під загрозою зникнення учені називають акул і морських лисиць (скат), які схильні до надмірного лову. Причому, з мешканцями прісних річок справа йде не краще – близько 56% з 252 прісних риб Середземномор’я на межі зникнення.
Міжнародна організація по захисту природи була заснована в 1948 році, в неї входить 81 країна, 113 державних організацій різних країн, більше 850 недержавних суспільств, близько 10 тис. фахівців і експертів з більше 180 країн світу. Завдання – захищати і охороняти ту різноманітність живої природи, яка є частиною нашого життя.

Джерело: redbook.ru


Захистимо братів наших менших

Охорона ресурсів тваринного і рослинного світу направлена як на підтримку оптимального рівня чисельності економічно цінних промислових тварин, так і на збереження всієї видової різноманітності тварин і рослин. Рішення цієї задачі стало великою і актуальною проблемою, оскільки сучасна цивілізація широким фронтом наступає на дику природу, внаслідок чого відбуваються необоротні зміни природного середовища. При цьому чисельність більшості диких хребетних тварин, а також інших видів тварин, стала різко зменшуватися, а деякі види зовсім зникають. Така ж проблема стоїть і відносно багатьох рослин. Цей процес збіднення фауни і флори під впливом негативних дій антропогенних чинників з кожним роком посилюється і набуває глобального характеру.

З початку ХVII в. на території Білорусі зникло більше 20 видів наземних хребетних тварин. Серед них два вимерлих на землі вигляду: лісовий бик – тур і дикий кінь – лісовою тарпан. Перестали зустрічатися також соболь, лань, дрохва. У білоруських річках зникли річкова мінога і 11 видів риб, зокрема білуга, російський осетер, лосось. Ряд видів винищений людиною, інші зникли унаслідок гло-бального скорочення ареалу або зміни жител. Біловезький зубр – своєрідний символ Білорусі – зберігся тільки в умовах неволі, проведені роботи по його натуралізації.

Захистимо братів наших менших →


Підпрограма Збереження рідкісних і зникаючих видів тварин і рослин

Рідкісні і зникаючі види тваринних рослин грають надзвичайно важливу рольв різних біосистемах (від окремих фіто- і зооценозов до біосфери вцелом), у багатьох випадках будучи надійними індикаторами їх стану іхарактера розвитку.
На початок 2001 року рідкісними і такими, що знаходяться під загрозою зникнення відаміфлори і фауни Росії, які занесені в Червону книгу Російської Федерації, визнано 415 видів тварин, 533 види рослин, 17 видів грибів; 6 відовбеспозвоночних і 123 види хребетних тварин занесено в Червоний спісокмеждународного союзу охорони природи. Особливу увагу міжнародні пріродоохранниєоргани приділяють охороні рідкісних представників нашої фауни, до яких отнесениуссурійській тигр, далекосхідний леопард, білий ведмідь, калан, морж, морський котик і всі китоподібні. Збереження багатьох видів тварин (сайгак,дзерен, кубанський і дагестанський тури, манул і ін.) вимагає специальноразработанних заходів на федеральному рівні.
Збереження рідкісних і зникаючих видів тварин і рослин на терріторіїроссийськой Федерації забезпечується в даний час поряд российськіхзаконодательних актів і міжнародних конвенцій. Відповідно до Конвенції про біологічну різноманітність (р. Рио-де-Жанейро,1992 р.) Росія зобов’язана здійснювати заходи щодо збереження рідкісних іїсчезающих видів тварин і рослин. Відповідно до постановленіємправітельства Російської Федерації від 19 лютого 1996 р. K 158 “Про Краснойкніге Російської Федерації” Державним комітетом Російській Федерациіпо охороні навколишнього природного середовища затверджено Положення про порядок веденіякрасной книги Російської Федерації (1996 рік) і переліки (списки) об’ектовжівотного миру, занесених в Червону книгу Російської Федерації і ісьключеннихиз Червоної книги Російської Федерації (1997 рік). Проте норматівно-правовоєобеспеченіє у сфері охорони рідкісних і зникаючих видів тварин і растенійне охоплює всього спектру проблем.

Мета, основні завдання і система заходів підпрограми

Цельподпрограмми – збереження і відновлення рідкісних і таких, що знаходяться під угрозойісчезновенія видів тварин і рослин на території Російської Федерації.
Для досягнення вказаної мети необхідне рішення наступних основних задач:

 • створення нормативної бази охорони рідкісних і зникаючих видів жівотнихи рослин і місць їх проживання, а також розробка документів, що регламентують ведення кадастрів тваринного і рослинного світу і Червоних книг;
 • збереження рідкісних і зникаючих видів тварин і рослин в первуюочередь на природних територіях, що особливо охороняються;
 • створення штучних популяцій, зокрема шляхом розробки іосуществленія заходів щодо відновлення популяцій рідкісних і ісчезающихвідов тварин і рослин.

Работипо підпрограмі намічено виконувати в два етапи.
На I етапі (2002 – 2004 роки) проводитимуться першочергові меропріятіяпо збереженню рідкісних і зникаючих видів тварин і рослин, включаючи развитиенормативно-правової бази.
На II етапі (2005 – 2010 роки) більше значення придбають меропріятіяпо відновленню рідкісних і зникаючих видів тварин і рослин, разработкєї здійсненню технологій створення штучних популяцій.
Система заходів підпрограми направлена на досягнення намеченнойцелі і рішення поставлених задач.
Заходами підпрограми передбачається:

 • створення нових і підтримка розплідників, що діють, ферм, дендрарієві центрів по розведенню, інтродукції і рєїнтродукциі рідкісних видів жівотнихи рослин, закладка модельних ділянок по реставрації природних співтовариств;
 • відновлення популяцій рідкісних видів тварин і рослин, сохраненієгенотіпов тварин і рослин із застосуванням кріотехнологий;
 • виконання зобов’язань Російської Федерації за міжнародними конвенціями угодами по охороні і моніторингу стану популяції амурського тигра,чукотско-аляскинской популяції білого ведмедя;
 • регулювання традиційного мисливського промислу;
 • наукові дослідження в області охорони і відновлення рідкісних відовназемних і водних тварин, рослин і рослинних співтовариств;
 • моніторинг рідкісних видів наземної і водної флори і фауни і веденієкадастров рідкісних видів тваринного і рослинного світу;
 • інформаційне і нормативно-правове забезпечення збереження рідкісних і ісчезающихвідов тварин і рослин.

Всемеропріятія по збереженню рідкісних і зникаючих видів тварин і растенійосуществляются за участю громадських організацій (Російська ліга защитижівотних і ін.).

Ефективність підпрограми

Результатиреалізациі заходів підпрограми:

 • формування системи кадастрових оцінок рідкісних і зникаючих відовжівотних і рослин;
 • створення економічних механізмів, що забезпечують збереження редкихи зникаючих видів тварин і рослин;
 • створення типових нормативних документів по веденню Червоних книг;
 • утворення територій різного статусу в житлах редкихи зникаючих видів наземних і водних тварин, рослин і растітельнихсообществ;
 • створення мережі розплідників по збереженню популяцій рідкісних і зникаючих відовназемних і водних тварин, рослин і рослинних співтовариств;
 • створення штучних популяцій рідкісних і зникаючих видів тварин і рослин;
 • створення системи заходів по контролю за вивозом з території Російської Федерациіредких об’єктів флори і фауни.

Джерело: sci.aha.ru


Зникнення загрожує третині видів тварин і рослин у Франції

Третини з 290 видів тварин і рослин на території Франції загрожує загибель. Такий один з висновків міжнародного дослідження про біологічну різноманітність, проведеного в 27 країнах-членах Євросоюзу, результати якого передані брюссельській Єврокомісії для узагальнення.

Експерти оцінили ступінь збереження видів відповідно до Європейської директиви про природні зони проживання /”Хабитат-директивы”/ від 1992 року, направленою на збереження біологічної різноманітності на континенті.

Для аналізу співробітники паризького Національного музею природної історії відібрали 291 вид, зокрема 200 тварин, а також 132 типи навколишнього середовища: лісовий і польовий, водний і вологий, морський і прибережний, степовий і скелястий.

“Цей відбір представляє все багатство біологічної різноманітності Франції”, – підкреслив директор музею Жак Трувійе. Птахам присвячена окрема європейська директива.

Зникнення загрожує третині видів тварин і рослин у Франції →


25 рідкісних видів тварин знаходяться в Колумбії на межі зникнення

25 рідкісних видів тварин, що мешкають в п’яти кліматичних зонах Колумбії, знаходяться на межі зникнення. Деякі з них зустрічаються тільки в цій андськой країні. Власне розслідування екологічної обстановки в Амазонії, Андах, на Карібах, в тихоокеанському районі і в околицях річки Оріноко провели експерти в області дитячої літератури і біологи з метою випуску текстових і ілюстративних матеріалів для школярів про тваринний світ Колумбії.
Як заявив журналістам відомий біолог і публіцист Лучо Родрігес, в результаті діяльності людини процес вимирання унікальних представників фауни розвивається стрімко. “Прогрес проник в дрімучу сельву і він торкнувся існування рідкісних тварин, які вимирають в результаті масової вирубки лісів. Ми не можемо зупинити прогрес, але необхідно дотримувати баланс, терміново розробити програму збереження лісів, що ставить заслін безконтрольній вирубці цінних порід дерев, передбачає їх відновлення”, відзначив Лучо Родрігес. За його словами, на Оріноко небезпека підстерігає тапіра, пекаря і марімонду – рід американської мавпи. Скоро тільки на малюнках можна буде побачити броненосців, що мешкають в Амазонії, опосумів і ягуарів. У карибській зоні на межі зникнення знаходяться колібрі.
Родрігес є автором книг по фауні Мексики і Венесуели і він вважає, що в Латинській Америці, багатій біорізноманітністю, необхідно щепити дітям любов до тваринного світу, виховувати їх захисниками природи. Колумбія є другою після Бразилії країною з найбільшою біорізноманітністю. “Ми ще поки до кінця не знаємо, які багатства зберігає наша флора і фауна”, – сказав Родрігес. Він відзначив, що Колумбія займає перше місце на континенті по видах птахів. В світі їх налічується 20 тис і 10 проц з цього числа мешкають на колумбійській території.

Джерело: votpusk.ru


Проблеми знищення і деградації лісів і рослинності

1.Понятие вологих тропічних лісів.

До вологих лісів відносяться ліси розташовані поблизу екватора, між Тропіком Раку і Тропіком Козерога, а також деякі ліси помірних регіонів з відповідним рівнем опадів. Рівень опадів в цих лісах коливається від 4 до 8 м. дощивши в рік. Ще однією відмінною рисою є те, що в цих лісах відсутня ”сезонність” – немає сухого і холодного періоду сповільненого зростання.

2. Значення вологих тропічних лісів.

Проблеми знищення і деградації лісів і рослинності →


Наземні хребетні Москви

Наземні хребетні Москви →