Чорна книга природи

Як повідомляє Усесвітній союз охорони природи (World Conservation Union), за останні 500 років вимерли 844 види тварин і рослин. Але цей «чорний список» далеко неповний. У недавно опублікованому звіті Global Biodiversity Outlook 2 мовиться, що нинішнє вимирання тварин є найбільшим з часів зникнення динозаврів.

Про вимирання, що продовжується в наші дні, розповідає завідувач сектором палеонтології Державного дарвіновського музею Андрій Шаповалов.

«Чорний список» відкриває Червону книгу

«Чорний список» – це список тих видів, які вимерли, починаючи з 1600 року. Існування цих видів було зафіксоване в пам’ятниках культури. Є зведення про спостереження цих тварин природодослідниками або мандрівниками. Тобто ці види однозначно зафіксовані в живому стані. Але сьогодні ми можемо стверджувати, що вони більше не існують. Ось ці види і заносять в «чорний список».

«Чорний список» публікується в Червоній книзі (списку видів, що знаходяться під загрозою зникнення) на перших її сторінках. Всі види мають якийсь статус уразливості. «Чорний список» – це так званий «статус нуль». Це – список поповнюваний і нескорочуваний.

1600 рік з’явився невипадково. Саме з того часу ми маємо справу з описами, які можна назвати науковими або близькими до наукових, – це фіксація матеріалу таким копітким способом, що можна однозначно визначити, що це за тварина, як воно виглядало. Наприклад, дронт. Це – птах, який мешкав на острові Маврикій і на сусідніх островах Реюньон і Родрігес. Острів Маврикій був відкритий португальцями на початку XVI століття, і перша тварина з яким вони зіткнулися, найбільше, до речі кажучи, на цих островах – це саме дронт. Вага дронта досягала 20 кілограмів. Його неодноразово привозили до Європи, і навіть якийсь час він містився в приватних розплідниках і неодноразово зображався, зокрема, голландцями в живописних роботах, і майстра натурного живопису виконали малюнки цієї тварини дуже достовірно.

В якому темпі йде зникнення видів?

Із стародавніших епох до нас доходять відомості приблизно про один з п’ятдесяти видів тих, що колись існували і сьогодні вимерлих тварин. Але у міру наближення до сучасності, природно, ця вірогідність збільшується. Порівнювати старовину і сучасність досить важко. Чому ж ми говоримо, що криза, яка зараз має місце, це вимирання, яке нерідко називають антропогенним, більш значущо по масштабах? Візьмемо, наприклад, такий біологічний клас, як мегафауну – тварин, маса яких перевищує 20 кілограмів. Кількість різних видів мегафауни, що живуть зараз, приблизно в три рази менше, ніж в попередні періоди. Причому різке збільшення числа вимерлих видів доводиться якраз на якийсь час близько десяти тисяч років назад, коли з’являються лук і стріли, тобто знаряддя дистанційного бою.

Ми пов’язуємо вимирання саме з людиною, а не з ландшафтними змінами?


3 Відгуків на “Чорна книга природи”


  1. 1 валик

    класно!

  2. 2 Машуля

    Супер! Просто клас!=)

  3. 3 BABY

    ну не очень приколльно

Залишити відгук