Екологічна проблема може привести до усесвітньої екологічної катастрофи

Екологічна проблема може привести до усесвітньої екологічної катастрофи. Перша значна екологічна криза, що поставила під загрозу подальше існування людського суспільства, виникла ще в доісторичну епоху. Його причинами були як зміна клімату, так і діяльність первісної людини, яка в результаті колективного полювання винищила багато крупних тварин, що населяли середні широти Північної півкулі (мамонт, шерстистий носоріг, степовий зубр, печерний ведмідь і ін.). Помітний збиток природі наносили вже синантропи, що жили близько 400 тис. років назад. Вони почали використовувати вогонь, що приводило до пожеж, в результаті яких знищувалися цілі ліси. Проте хоча дії людини на природу набували іноді загрозливих масштабів, аж до XX в. вони носили локальний характер.
На наших очах закінчується ера екстенсивного використання потенціалу біосфери: майже не залишилося неосвоєних земель (за винятком території Росії), систематично збільшується площа пустель, скорочуються площі лісів – легкі планети, змінюється клімат (глобальне потеплення, парниковий ефект), збільшується кількість вуглекислого газу і зменшується – кисню, руйнується озоновий шар.
Починається екологічна проблема з індивідуальної поведінки людини. Якщо він допускає викидання хоч би дрібного сміття на вулицях міста або навіть в чистому полі, то на рівні масовому виникають екологічні проблеми. Така свідомість породжує їх з неминучістю. Звернете увагу, на що перетворилися залізничні платформи в Росії, на ті, що які палять кидають недопалки, а поглинаючі насіннячка – лушпиння, і тоді багато що стане ясним. Не якісь погані люди, політики або директори крупних заводів здатні влаштувати екологічну катастрофу. Її влаштовуємо ми з вами своєю власною поведінкою. Від хаосу, сміття в свідомості і моральній нерозвиненості народжується сміття на вулицях, забруднюються річки і моря, руйнується озоновий шар і варварські вирубуються ліси. Людина забула, що навколишній світ – це продовження його власного тіла, і якщо він забруднює, руйнує місце існування, то перш за все шкодить собі. Про це свідчать ті захворювання, з якими зіткнулася сучасна людина.
Суспільство ще визначають як що відокремилася від природи, але тісно з нею зв’язану частину миру. Тільки відрізнивши себе від іншого, від природи, людина і суспільство можуть усвідомити свою специфіку. Глибоко і яскраво її виразив Н.А. Бердяєв: “Дух є свобода, а не природа”.
З одного боку, людина є біологічним виглядом, а суспільство є особливою цілісністю таких біологічних особин, з іншої – людина тільки і є людиною постільки, поскільки відрізняє себе від навколишнього природного, тваринного світу. Відмінність людського від природного можна зафіксувати в таких термінах, як “культура”, “соціальність”, “духовність”, “трудова, розумна діяльність” і ін.


0 Відгуків на “Екологічна проблема може привести до усесвітньої екологічної катастрофи”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук