Екологічні проблеми біосфери Виробництво енергії

Потреба в енергії E одна з основних життєвих потреб людини. Енергія потрібна не тільки для нормальної діяльності сучасного людського суспільства, але і для простого фізичного існування кожної окремої людини. В даний час електроенергію в основному отримують на гідроелектростанціях, теплових і атомних станціях.

Гідроелектростанції (ГЕС) на перший погляд є екологічно чистими підприємствами, що не завдають шкоди природі. Тепер стало ясно, що будівництво дамб на великих рівнинних річках приводить до затоплення величезних територій під водосховища. Це пов’язано з переселенням великого числа людей і втратою пасовищних угідь.

Перегороджує річку, дамба створює непереборні перешкоди на шляхах міграцій прохідних і напівпрохідних риб, що піднімаються на нерест у верхів’я річок. Вода в сховищах застоюється, її проточність сповільнюється, що позначається на житті всіх живих істот, що мешкають в річці і біля річки. Підвищення води впливає на грунтові води, приводить до підтоплення, заболочування, до ерозії берегів і обвалів.

Цей список негативних наслідків будівництва ГЕС на рівнинних річках можна продовжити. Крупні висотні дамби на гірських річках також є джерелами небезпеки, особливо в районах з високою сейсмічністю. У світовій практиці відомо декілька випадків, коли прорив таких дамб привів до величезних руйнувань і загибелі сотень і тисяч людей.

На теплових електростанціях (ТЕС) виробляється більше 60% загального об’єму електроенергії в нашій країні. Не всі знають, що вугілля володіє невеликою природною радіоактивністю. Оскільки на ТЕС спалюються величезні об’єми палива, то її сумарні радіоактивні викиди виходять значними. Але цей чинник другорядний в порівнянні з головним лихом, що наноситься природі і людям викидами в атмосферу хімічних сполук, що є продуктами згорання.

На ТЕС як паливо використовують також мазут і газ. З екологічного погляду енергетичні установки, що працюють на рідкому паливі і особливо на газі, чистіші, ніж на твердому. Переклад ТЕС на газ дозволяє підвищити ККД енергетичних установок і різко поліпшити екологічну обстановку, особливо в містах.

Хоча атомні електростанції (АЕС) вважаються екологічно чистішими, ніж просто електростанції, вони таять в собі велику потенційну небезпеку у разі серйозних аварій реактора. У цьому ми переконалися на прикладі Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, енергетика ставить, здавалося б, нерозв’язні екологічні проблеми. Пошуки вирішення проблеми ведуться в декількох напрямах.


0 Відгуків на “Екологічні проблеми біосфери Виробництво енергії”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук