Фізичні види забруднення навколишнього середовища

Фізичне (або параметричне) забруднення пов’язане з відхиленням від норми фізичних параметрів навколишнього середовища. До цього типу забруднення відносяться:

 • радіоактивне,
 • радіаційне,
 • світлове,
 • теплове,
 • шумове,
 • електромагнітні форми забруднення.

Дамо характеристику кожній з перерахованих форм забруднення.

Радіоактивне забруднення. Ця форма забруднення пов’язана з перевищенням природного рівня змісту радіоактивних з’єднань в навколишньому середовищі. Основним джерелом цього забруднення є радіоактивні відходи, що містять радіонукліди, і ядерні вибухи на випробувальних полігонах. Радіонукліди – це ізотопи елементів, які випускають радіоактивне випромінювання. У деяких елементів всі ізотопи є радіоактивними. До них відносяться технецій, прометій, а також всі елементи періодичної таблиці від полонія до трансуранових включно. Найбільшу небезпеку представляють радіоактивні речовини з періодом напіврозпаду від декількох тижнів до декількох років. Цей час досить для проникнення цих речовин в організм рослин і тварин. Радіоактивні речовини, розповсюджуючись по харчовому ланцюгу, поступають в організм людини і можуть накопичуватися в нім в кількостях, небезпечних для здоров’я. Найбільш небезпечними в цьому відношенні є ізотопи стронцію-90 і цезію-137. Завдяки хімічній схожості з кальцієм стронцій-90 легко проникає через шлунково-кишковий тракт, легені, шкірні покриви в кісткову тканину. Він може викликати патологічні зміни в крові і деструкцію кісткового мозку. Цезій-137 накопичується в м’язах, заміщаючи калій. При великих дозах йоду-131 утворюються злоякісні пухлини.

Найбільш сильне забруднення середовища пов’язане з роботою заводів по збагаченню і переробці атомної сировини. В даний час в США щорічна кількість відходів атомної промисловості складає 4250т. для дезактивації цих відходів до їх повної безпеки необхідно, наприклад, для цезію-137 близько 640 років, а для рутенію-239 490 тис. років. Дуже сильні разові забруднення навколишнього середовища можуть відбуватися при технічних аваріях на АЕС.

Радіаційне забруднення. Ця форма фізичного забруднення викликана дією іонізуючих випромінювань. Екологічне значення мають два види іонізуючого випромінювання: корпускулярне (а і b) і електромагнітне (g- і рентгенівське випромінювання). Альфа- і бета-випромінювання роблять вплив на організм зсередини, тобто у разі поглинання радіоактивної речовини. Гамма-випромінювання може робити вплив на організм дистанційно, тобто знаходячись поза ним. Експериментально показано, що поблизу могутніх джерел гамма-випромінювання (кобальт-60, цезій-137) з активністю 10 тис.Кu не виживає жодна вища рослина або тварина.


5 Відгуків на “Фізичні види забруднення навколишнього середовища”


 1. 1 Анюта

  Довольно хорошая статья,спасибо!!!

 2. 2 Сонька

  Спасибо за реферат! Хорошая информация…

 3. 3 Sahon

  Хорошая статья, спасибо автору.

 4. 4 Sasha13

  спс))

 5. 5 Вітьок

  А можна отримати джерела інформації???

Залишити відгук