Глобальне потеплення клімату Землі і парниковий ефект

На перший погляд здається абсолютно неймовірним, що якнайтонша «плівка» з білкових тіл, що населяють нашу планету, може якось впливати на таку глобальну характеристику, як клімат 3емли. Проте саме ця «біомаса» вже неодноразово кардинальним чином видозмінювала зовнішність нашої планети, склад атмосфери і середню температуру океанів. Колись вплив на земний клімат робили в основному водорості і рослини, а зараз черга дійшла до тварин, точніше, до найактивнішого з них, Людини розумного. Але невже він - єдиний винуватець потеплення?
200804130025040 Глобальне потеплення клімату Землі і парниковий ефект
Кожен, хто уважно стежить за науковими новинами, не відчуває нестачі в свідоцтвах потеплення клімату. Практично щонеділі з’являються повідомлення про дослідження в цій сфері. Ось британські натуралісти повідомляють про зсув на північ ареалів деяких видів птахів. Канадці відзначають, що північні річки залишаються замерзлими в середньому на два тижні менше, ніж півстоліття назад. У Гренландії останніми роками різко прискорився рух льодовиків, що спускаються до моря. Арктичні льоди відступають літом значно далі на північ, ніж раніше. На Антарктичному півострові, який витягнувся у бік Південної Америки, теж йде швидке руйнування льодовиків. За деякими даними, став уповільнювати свою течію Гольфстрім.
Складається враження, що на Землі дійсно наступає «відлига». Проте, щоб говорити про це упевнено, потрібно простежити за глобальними змінами температури приземного повітря, що зовсім не так просто, як може показатися на перший погляд: температура на нашій планеті випробовує значні коливання як в часі, так і в просторі. Щоб з деякою точністю визначити її середню величину, потрібні тисячі вимірювань, причому, що важливе, всі вони повинні бути виконані по єдиній методиці. А щоб упевнено зафіксувати потеплення, такі вимірювання треба проводити безперервно протягом декількох сотень років. Подібної методики поки не існує. Більшість метеостанцій створена лише недавно, а найстаріші, де накопичені багаторічні спостереження, часто розташовані у великих містах, де з розвитком енергетики став формуватися особливий мікроклімат, що істотно відрізняється від клімату навколишніх територій. Наприклад, взимку в центрі Москви температура може бути на 5 градусів вище, ніж по області. Не вистачає метеостанції в полярних районах, в горах, в країнах, що розвиваються. Майже не охоплені вимірюваннями обширні простори океанів.
З кінця 1970-х років на допомогу кліматологам прийшли супутники. Проте і вони не вирішують всіх проблем. Зокрема, їм недоступні території, приховані суцільною хмарністю. Крім того, супутникові вимірювання виконуються дистанційно непрямими методами, і на їх точність впливає безліч чинників, що важко враховуються, - від поглинання світла в атмосфері до помилок в калібруванні бортових приймачів випромінювання. Тому дані космічного моніторингу треба постійно звіряти з наземними вимірюваннями.

Правдоподібна гіпотеза

Інші статті


0 Відгуків на “Глобальне потеплення клімату Землі і парниковий ефект”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук