Кислота з неба

Погода серпня перевиконала «план» по дощах в багатьох регіонах країни. У столиці, наприклад, лише за першу половину серпня випало майже 90 міліметрів опадів - удвічі більше місячної норми. Продовження дощів обіцяють нам і у вересні.

Дощик - це не просто вода. Хімічний склад звичайного дощу може значно відрізнятися залежно від того, де саме сформувалися дощові хмари і над яким місцем пролилися (див. книгу «Вода знайома і загадкова»).

- В середньому в Москві кожен пятий-третій дощ можна віднести до категорії кислотних, - вважає професор МГУ, науковий консультант НДІ екології міста Владимир Башкин. - Але це не рекорд. Наприклад, в Китаї приблизно 85 відсотків дощів містять кислоти. Але далеко не всі шкідливі речовини в московських дощах - наші власні. Існує так званий циркумполярноє розподіл вітрів. Це обертання повітряних мас навколо полюсів із заходу на схід. Тому, наприклад, похідні азоту або сірки, викинуті в атмосферу в Америці, так або інакше опиняться в Москві. Саме такі оксиди при зустрічі з водою і киснем і утворюють кислоти. Це свого роду «подарунок» нам із західних країн.

- Раніше існувала практика списання державних боргів за забруднення атмосфери інших країн, - продовжує учений. - Але свого часу Росія підписала міжнародну конвенцію про відмову від такої схеми, оскільки дуже багатьом вона була б невигідна.

На наше щастя, в атмосфері міста завжди присутні і нейтралізуючі кислоти речовини. Та все ж столичні медики рекомендують не потрапляти під дощ. Якщо ви забули парасольку будинку, то, потрапивши під дощ, постарайтеся знайти яке-небудь укриття або хоч би заховати від опадів голову.

- Від концентрації шкідливих домішок в дощовій воді і часі дії на організм залежить реакція на кислотні дощі, - говорить лікар московської «швидкої» Наталія Андрющенко. - Вони можуть викликати різні реакції - негайну і відстрочену. До негайних відносяться почервоніння шкіри, свербіння. А до віддалених - випадання волосся, порушення біохімічних процесів.

Кислотні дощі можуть також змінити хімічний склад грунту, понизити врожайність і навіть привести до повного безпліддя землі, повілять на стан лісів.

- Відрізнити кислотний дощ можна навіть на смак - він і буде кислий, - розповів «Вістям» заступник керівника Росгидромета Олександр Фролов. - Для стеження за переміщеннями кислотних хмар в Європі створено два спеціальні метеорологічні центри: «Захід» знаходиться в Осло, а «Схід» - в Москві. Вони відстежують, скільки в якій країні викидається шкідливих речовин і де вони потім випадають у вигляді дощів. Головне - щоб вони випадали регулярно. Режим опадів залежить від ландшафту місцевості, від кількості лісів. А зараз ліси вирубують, йде процес опустиніванія. Ні до чого хорошому це не приведе.

Статті по темі


0 Відгуків на “Кислота з неба”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук