Кислотний дощ - панацея від глобального потеплення

Проблема глобального потеплення і парникового ефекту турбує розуми не одного покоління учених. Рішень і теорій - множина, ефективного і швидко здійсненного - поки жодного. Цього разу дослідженням піддався болотяний газ метан, сприяючий збереженню в атмосфері Землі тепла. Тим часом природа сама поклопоталася про те, щоб цього не відбувалося, і краще зробити не могла. Хоча без участі людини і тут не обійшлося. Але про все по порядку.

Метан по-іншому називається болотяним газом, внаслідок того, що утворюється в основному на болотах і полях зрошування. Причина виділення - гниття органіки в умовах підвищеної вологості без доступу повітря. Оскільки метан є діоксидом вуглецю, він вносить серйозні корективи до стану атмосфери Землі. Формується так звана “лінза” зі всіляких газів і особливо з’єднань вуглецю, яка перешкоджає виходу тепла в космічний простір. Таким чином, тепло концентрується в самій атмосфері, і на планеті стає все жаркішим і жаркішим. Як відомо, бактеріям тільки це і потрібно: вони починають ще активніше займатися розкладанням органічних речовин, і відповідно метану стає все більше і більше.

Американські учені виявили, що не тільки людям не до душі отаке метанове “засилля”. Виявляється, якась подібність балансу закладена в самій природі, а забезпечують його банальні кислотні дощі. Зазвичай вважається, що ці страшні атмосферні осідання, що містять з’єднання сірі (зокрема, сірчаний діоксид), - одні з найшкідливіших і даремніших явищ на планеті. Вони поступають в атмосферу в результаті викиду відходів металургійної і хімічної промисловості. При випаданні кислотних дощів і таненні кислотного снігу утворюється сірчана кислота, що надає шкідливу дію на здоров’ї людей і стан рослинного і тваринного світу. Але не все так просто, як здається на перший погляд.

Повернемося до наших боліт. Варто звернути увагу на те, що там живуть не тільки “метанові” бактерії, але і багато інших, наприклад, “сірчані”. Це такі звіри, які, по-перше, шалено люблять сірчану кислоту, а по-друге, є найбільшими конкурентами “метанових”, тобто тих, що виробляють метан. Так і утримується рівновага між забруднювачами атмосфери: коли йдуть кислотні дощі, популяція “сірчаних” бактерій неймовірно росте, а “метанових” - падає на 30-40%.

Ці показники були отримані в результаті досліджень боліт Шотландії, також враховувалися дані, зібрані по всьому світу. З’ясувалося, що кислотні дощі починаючи з 1960 р. в цілому знизили рівень вмісту в атмосфері метану мало не до “передіндустріального”. Один з авторів роботи, доктор Вінсент Гаучи з Відкритого Університету, відзначає: “Ми не хотіли створити враження, що кислотні дощі - це добре. Але малі кількості забруднення, виявляється, можуть створювати і позитивний ефект придушення емісії парникового газу. Крім того, наше дослідження в черговий раз доводить, наскільки складна земна екосистема і як все в ній взаємозв’язано”.

Джерело: utro.ru

Статті по темі


0 Відгуків на “Кислотний дощ - панацея від глобального потеплення”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук