Кислотний дощ

Кислотний дощ , що є атмосферними осіданнями з рн менше 5,0, утворюється при вимиванні з повітря сірчаних і азотних з’єднань природного і антропогенного походження. Кислотні дощі викликають: закисляння грунту, порушення водних і лісових екосистем, руйнування пам’ятників архітектури.
200804130111450 Кислотний дощ
Термін “кислотний дощ” з’явився в середині XIX століття, коли британські учені відмітили, що забруднення повітря в промислово розвиненій центральній Англії привело до випадання кисліших, ніж зазвичай, дощів. Але тільки в другій половині XX століття стало зрозуміло, що кислотні дощі несуть в собі загрозу навколишньому середовищу.
Треба сказати, що звичайний дощ є кислим сам по собі, навіть у відсутність заводів. Це відбувається через те, що в процесі формування і випадання дощові краплі розчиняють вуглекислий газ, що знаходиться в повітрі, і реагують з ним з утворенням вугільної кислоти (H2CO3). Чистий дощ, що проходить через незабруднене повітря, є водним розчином з pH 5,6 (до моменту удару об землю). Як ми побачимо далі, основна причина випадання кислотних дощів - це діяльність людини, проте є і природні причини, починаючи з виверження вулканів і розряду блискавки і кінчаючи життєдіяльністю бактерій. Загалом, навіть якщо б ми закрили всі фабрики і перестали їздити на машинах, значення pH дощу все одно було б приблизно 5,0. Тому зараз прийнято вважати дощ кислотним, якщо його pH нижче 5,0.
У сучасному промисловому світі надмірна кислотність дощу обумовлена в основному присутністю двох речовин:

  • Оксиди сірі (SO2) . Ці з’єднання потрапляють в атмосферу природним чином при виверженнях вулканів, але значна частина атмосферних оксидів сірки утворюється в результаті спалювання природного палива. Вугілля і нафта містять невелику кількість сірі. При спалюванні цих видів палива в атмосферу потрапляє сірка в з’єднанні з киснем. Розчиняючись в дощових краплях, оксид сірки утворює сірчану кислоту.
  • Оксиди азоту (NOx) . При достатньо високій температурі азот, що міститься в повітрі, з’єднується з киснем з утворенням оксиду азоту. У природі це може відбутися під час розряду блискавки, але основна частина оксидів утворюється при спалюванні бензину в двигунах внутрішнього згорання або при спалюванні вугілля. При розчиненні цих речовин в крапельках води утворюється азотна кислота.

Таким чином, дощі стають кислотними при вимиванні з повітря сірчаних і азотних з’єднань. Це явище має декілька наслідків, згубних для природи, а також пам’ятників архітектури. Наприклад, багато історичних будівель в Європі побудовано з вапняку - будівельного матеріалу, що реагує з кислотою. З часом кислотні дощі буквально роз’їдають поверхню цих будівель. При випаданні кислотних дощів також відбувається закисляння грунту і погіршуються умови існування лісів. І нарешті, кислотні дощі підвищують кислотність річок і озер, тим самим створюючи загрозу флорі і фауні.

Статті по темі


0 Відгуків на “Кислотний дощ”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук