Озон і озоновий шар в атмосфері

Озоновий шар – це повітряний шар у верхніхслоях атмосфери (стратосфері) що полягає ізособой форми кисню – озону. Молекула озонасостоїт з трьох атомів кисню (О3) .Озоновый шар починається на висотах близько 8 кмнад полюсами (або 17 км. над Екватором) іпростіраєтся вгору до висот пріблізітельноравних 50-ти км. Проте щільність озону оченьнізкая, і якщо стиснути його до щільності, которуюїмєєт повітря у поверхні землі, то толщинаозонового шару не перевищить 3,5 мм. (“Reporting on ClimateChange”). Озон утворюється, коли солнечноєультрафіолетовоє випромінювання бомбардіруєтмолекули кисню (О22 -> О3).

Оскільки озоновий шар поглощаєтультрафіолетовоє випромінювання, то його разрушенієпріведет до вищим уровнямультрафіолетового випромінювання на поверхностіземлі. Це, у свою чергу, викличе увеліченієслучаєв раку шкіри. Іншим наслідком повишенногоуровня ультрафіолетового випромінювання станетразогрев поверхні землі і, внаслідок цього, зміна температурного режиму, режиму вітрів ідождей і підвищення рівня морить.

В 1985 році британські учені обнародоваліданниє, згідно яким в попередні восемьлет були виявлені каждуювесну, що збільшувалися, озонові дірки над Північним і Южнимполюсамі.

Учені запропонували три теорії, об’яснявшиепрічини цього феномена:

 1. руйнування озонового шару окислами азоту – з’єднаннями, що утворюються природним чином на сонячному світлу;
 2. повітряні потоки з нижніх шарів атмосфери при русі вгору розштовхують озон і
 3. з’єднання хлора в атмосфері руйнують озон.

Учені прийшли до висновку, що соєдіненіяхлора, звані хлорфторвуглецями (ХФУ),которые широко використовувалися в промишленностії в побуті, несуть відповідальність за разрушенієозонового шаруючи землі. Деякі відихлорфторуглеродов використовувалися в качествеохладітелей в холодильних установках ікондіционерах. Інші ХФУ застосовувалися дляпроїзводства поролонів і пінопластів -материалов, широко використовуваних в многихпотребітельськіх товарах, починаючи від одноразовоїпенопластової посуду і закінчуючи ізоляционниміматеріаламі. Хлорфторвуглеці знайшли широкоєпрімененіє в балонах для розпилювання аерозолів верб якості речовин для промиваніяелектрооборудованія.

В середині вересня 1987 року представітелідвадцаті чотирьох країн зустрілися в Монреалі іподпісалі угода, по якому обязалісьсократіть удвічі використання озоноразрушаюшиххфу до 1999-го року. Проте у зв’язку з ухудшающейсяситуацией в 1990-му році в Лондоні були прінятипоправки до протоколу Монреаля. Согласнолондонськім поправкам в список регульованих Хфувошлі ще десять речовин і було прийнято решенієпрекратіть використання ХФУ, галогенів ічетирехлорістого вуглецю до 2000-х тисячному, аметілхлороформа – до 2005-го року.(Reporting on Climate Change. p.75)


5 Відгуків на “Озон і озоновий шар в атмосфері”


 1. 1 DAn

  Полный бред. что за язык такой что ничего непонятно. Но вот ето предложение вообще жесть:
  “В 1985 році британські учені обнародоваліданниє, згідно яким в попередні восемьлет були виявлені каждуювесну, що збільшувалися, озонові дірки над Північним і Южнимполюсамі.”:)))))) Я В ШОКЕ!!!

 2. 2 Татьяна

  це просто найкраща стаття, яку я бачила за свое життя…:)Дуже цікаво!!!Навіть трохи смішно…:))))))
  Кроче полний бред! и точка. что еще тут скажешь!?

 3. 3 Юля

  Что за грамотей это писал?оО

 4. 4 рататуй

  я в 2 года писал лучше

 5. 5 nazar

  яка це мова якщо пишуть то пишіть щось нормальне а не таке я шукаю матеріал а комік шоу

Залишити відгук