Озонова дірка досягає рекордних розмірів

Дірка в озоновому шарі над Антарктикою цього року з’явилася значно раніше, ніж зазвичай, повідомляє погодне агентсво ООН.
Усесвітня метеорологічна організація стверджує, що ще декілька тижнів не буде ясне, чи перевищить озонова дірка свій рекордний розмір порівняно торішнього спостереження. За прогнозами метеорологів, зростання дірки в озоновому шарі у вказаному регіоні триватиме до жовтня.
“На сьогодні поки рано давати прогнози щодо озонового шару над Антарктикою. Прогноз розвитку шару залежатиме від маси погодних умов”, – говорять в Міжнародному метеорологічному агентстві.
Озонова дірка над Антарктидою з’являється щороку на початку весни в Південній півкулі. Площа, охоплена озоновою аномалією, за станом на 25 вересня 2006 р. була рівна 29,5 млн. кв. кілометрів. У попередньому рекордному 2000 р. її розміри складали 29,4 млн. кв. кілометрів.
Фахівці відзначають, що озон для нашої планети дуже важливий, але його важливість безпосередньо залежить від того, де він розташований. Так озон, розташований в стратосфері (верхній шар атмосфери) захищає Землю від космічної радіації і активного сонячного випромінювання, в той же час озон в тропосфері (нижній шар атмосфери) шкідливий, оскільки уповільнює фотосинтез і переробку СО2 рослинами.
За останні 50 років верхні шари озону помітно зменшилися, особливо над полярними шапками планети, а ніжніє, навпаки, зросли приблизно наполовину.
Втім, руйнування озонового шару – дуже серйозна проблема. Головний винуватець тут, зрозуміло, сама людина, адже всі процеси розпаду у верхніх шарах атмосфери ініціюють продукти його діяльності, наприклад, хлорофлюорокарбони і бромметіл. На жаль, природа не передбачила серйознішого захисту, ніж озоновий шар, а він опинився дуже уразливий для цих шкідливих з’єднань.
Турбота учених про озонове слово є, за великим рахунком, турботою про майбутньому людства. Озонова “подушка” нашої планети, яка знаходиться на висоті від 15 до 30 км., захищає поверхню Землі від ультрафіолетових променів сонця. “Оголена” ж перед сонячним вітром Земля може позбутися всіх своїх мешканців. Під впливом ультрафіолету у тварин і людей розвивається рак, а також серйозно ушкоджується шкірний покрив.
Тим часом, учені японського Державного інституту досліджень навколишнього середовища прийшли до висновку, що озонова дірка над Антарктидою може зникнути до 2050 року.
Причиною поступового зникнення озонової дірки є зменшення викидів в атмосферу хлористого фторуглерода і інших небезпечних для озонового шару газів. Стабільне зменшення дірки почнеться близько 2020 року. Проте цей термін може наступити і набагато пізніше, якщо Канада і Сполучені Штати не зменшать кількість систем кондиціонування і охолоджування повітря, які виділяють в атмосферу речовини, шкідливі для озонового шару планети.

Джерело: utro.ua


0 Відгуків на “Озонова дірка досягає рекордних розмірів”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук