Парниковий ефект і глобальне потеплення

Ще в 1827 році французький фізик Жозеф Фур’є припустив, що атмосфера землі виконує функцію свого роду стекла в теплиці: повітря пропускає сонячне тепло, не даючи йому при цьому випаруватися назад в космос.
Цей ефект досягається завдяки деяким атмосферним газам, таким,, наприклад, як водяні випаровування і вуглекислий газ. Вони пропускають інфрачервоне світло, що випромінюється сонцем, але поглинають інфрачервоне випромінювання, що має нижчу частоту і що утворюється при нагріванні земної поверхні сонячними променями. Якби цього не відбувалося, Земля була б приблизно на 30 градусів холодніше, ніж зараз, і життя б на ній практично зникло.
Протягом минулого століття температура у поверхні землі виросла на 0,6 градуса Цельсія (плюс-мінус 0,2 градуса). При цьому, за оцінками учених, до 2100 року температура може вирости ще на 1,5-5,8 градусів Цельсія. Згідно супутниковим спостереженням, що проводилися з кінця 1960-х років, в результаті потеплення площі сніжного покриву Землі скоротилися на 10%. Як наслідок, підвищився рівень морить - в середньому на 20 см протягом минулого сторіччя. А до 2100 року, за оцінками фахівців, рівень моря може піднятися ще на 47 див.
Суть парникового ефекту полягає в наступному: Земля отримує енергію від Сонця, в основному, у видимій частині спектру, а сама випромінює в космічний простір, головним чином, інфрачервоні промені.
Проте багато газів, що містяться в її атмосфері, - водяна пара, СО2, метан, закис азоту і т.д. - прозорі для видимих променів, але активно поглинають інфрачервоні, утримуючи тим самим в атмосфері частина тепла.
У останні десятиліття вміст парникових газів в атмосфері дуже сильно виріс. З’явилися і нові, раніше не існуючі речовини з “парниковим” спектром поглинання - перш за все фторугльоводороди.
Гази, що викликають парниковий ефект, - це не тільки діоксид вуглецю (CO2). До них також відносяться метан (CH4), закис азоту (N2O), гидрофторуглероди (ГФУ), перфторуглероди (ТЬФУ), гексафторід сірі (SF6). Проте саме спалювання вуглеводневого палива, що супроводжується виділенням CO2, вважається основною причиною забруднення.
Збільшення змісту вуглекислого газу в атмосфері (а він головний винуватець парникового ефекту) - це наслідок спалювання палива. Нинішній рівень загазованості - найвищий за всю історію.
Причина швидкого зростання кількості парникових газів очевидна, - людство зараз спалює за день стільки викопного палива, скільки його утворювалося за тисячі років в період утворення родовищ нафти, вугілля і газу. Від цього “поштовху” кліматична система вийшла з рівноваги і ми бачимо більше число вторинних негативних явищ: особливо жарких днів, засух, повеней, різких стрибків погоди.
Можливі наслідки глобального потеплення клімату

Статті по темі


0 Відгуків на “Парниковий ефект і глобальне потеплення”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук