Причини зміни клімату

Природні причини

Природні чинники зміни клімату включають зсув орбіти і кута нахилу Землі (щодо положення її осі), зміна сонячній активності, вулканічні виверження і зміна кількості атмосферних аерозолів (твердих зважених частинок) природного походження. Оцінка внеску різних чинників в радіаційну дію (прогрівши атмосфери) показує, що в порівнянні з 1750 р. до 2000 р. зміна сонячній радіації підсилила прогрев на 0,1-0,5 Вт/м2, зміна кількості тропосферного озону – на 0,2-0,5 Вт/м2. Але, з іншого боку, зміна концентрації сульфатних з’єднань понизила прогрев на 0,2-0,5 Вт/м2, а стратосферного озону — на 0,05-0,2 Вт/м2. Тобто є комбінація різноспрямованих чинників, кожний з яких значно слабкіше, ніж зростання концентрації в атмосфері парникових газів, результат якого оцінюється як прогрівши на 2,2-2,7 Вт/м2.

Вулканічні виверження

В результаті вивержень в атмосферу викидаються значні об’єми зважених частинок — аерозолів, вони розносяться тропосферними і стратосферними вітрами і не пропускають частину сонячної радіації, що приходить. Проте ці зміни не є довгостроковими, частинки відносно швидко осідають. Так крупне виверження вулкана Санторіні в Середземному морі близько 1600 р. до н.е. яке, ймовірно, привело до падіння Мінойськой імперії, значно охолодило атмосферу, що видно по кільцях річного зростання дерев.

Виверження вулкана Тамбора в Індонезії в 1815 р. понизило середню глобальну температуру на 30С. У подальший рік і в Європі і в Північній Америці літа “не було”, але за декілька років все виправилося. В результаті виверження вулкана Пенатубо в 1991 р. на Філіппінах на висоту 35 км. було покинуто стільки попелу, що середній рівень сонячної радіації знизився на 2,5 Вт/м2, що відповідає глобальному охолоджуванню щонайменше на 0,5-0,70С. Проте не дивлячись на це, останнє десятиліття ХХ століття стало найтеплішим за весь період спостережень. Відмітимо, що важлива не сила виверження і не кількість викинутого попелу, а то, скільки його було покинуто на велику висоту, на 10 і більше км., оскільки саме це визначає радіаційний ефект від виверження.

Сонячний цикл і орбіта Землі


0 Відгуків на “Причини зміни клімату”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук