Що таке кислотний дощ

Як ми знаємо ще з шкільного курсу хімії, чиста вода складається з молекул, що містять два атоми водню і один атом кисню. Проте в кожен момент часу деякі з цих молекул діссоциіруют на позитивно заряджені іони водню (тобто протони, H+) і негативно заряджені гидроксид-іони (OH-); одночасно з цим якісь сусідні іони H+ і OH- з’єднуються з утворенням молекул води. Таким чином, навіть в найчистішій воді зберігається динамічний баланс, рівновага , з присутністю певної кількості іонів водню (протонів). Ці протони пов’язані з молекулами води, утворюючи іони гидронія - три атоми водню і один атом кисню. У чистій воді концентрація іонів гидронія складає 10-7 молей ( див. Закон Авогадро) на літр.

Для оцінки кількості іонів водню у воді хіміки використовують поняття водневого показника pH (сокр. від англ. «power of hydrogen» - «ступінь водню»). Умовилися вважати, що pH чистої води рівний 7. Такий водневий показник відповідає хімічно нейтральному середовищу ( див. Кислоти і підстави). З підвищенням концентрації іонів водню pH знижується, і такі рідини вже називаються кислотами. Завдяки надмірному змісту іонів водню кислоти активно реагують з іншими речовинами.

Термін «кислотний дощ» з’явився в середині XIX століття, коли британські учені відмітили, що забруднення повітря в промислово розвиненій центральній Англії привело до випадання кисліших, ніж зазвичай, дощів. Але тільки в другій половині XX століття стало зрозуміло, що кислотні дощі несуть в собі загрозу навколишньому середовищу.

Треба сказати, що звичайний дощ є кислим сам по собі, навіть у відсутність заводів. Це відбувається через те, що в процесі формування і випадання дощові краплі розчиняють вуглекислий газ, що знаходиться в повітрі, і реагують з ним з утворенням вугільної кислоти (H2CO3). Чистий дощ, що проходить через незабруднене повітря, є водним розчином з pH 5,6 (до моменту удару об землю). Як ми побачимо далі, основна причина випадання кислотних дощів - це діяльність людини, проте є і природні причини, починаючи з виверження вулканів і розряду блискавки і кінчаючи життєдіяльністю бактерій. Загалом, навіть якщо б ми закрили всі фабрики і перестали їздити на машинах і вантажівках, значення pH дощу все одно було б приблизно 5,0. Тому зараз прийнято вважати дощ кислотним, якщо його pH нижче 5,0.

В сучасному промисловому світі надмірна кислотність дощу обумовлена в основному присутністю двох речовин:

- Оксиди сірі . Ці з’єднання потрапляють в атмосферу природним чином при виверженнях вулканів, але значна частина атмосферних оксидів сірки утворюється в результаті спалювання природного палива. Вугілля і нафта містять невелику кількість сірі. При спалюванні цих видів палива в атмосферу потрапляє сірка в з’єднанні з киснем. Розчиняючись в дощових краплях, оксид сірки утворює сірчану кислоту.

Статті по темі


0 Відгуків на “Що таке кислотний дощ”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук