Шумове забруднення

Людина завжди жила в світі звуків і шуму. Звуком називають такі механічні коливання зовнішнього середовища, які сприймаються слуховим апаратом людини (від 16 до 20 000 коливань в секунду). Коливання більшої частоти називають ультразвуком , меншою, - інфразвуком . Шум - гучні звуки, що злилися в неструнке звучання.

Для всіх живих організмів, у тому числі і людини, звук є однією з дій навколишнього середовища. У природі гучні звуки рідкісні, шум відносно слабкий і нетривалий. Поєднання звукових подразників дає час тваринам і людині, необхідне для оцінки їх характеру і формування у відповідь реакції. Звуки і шуми великої потужності вражають слуховий апарат, нервові центри, можуть викликати больові відчуття і шок. Так діє шумове забруднення.

Шумове забруднення навколишнього середовища - це звуковий бич нашого часу, мабуть, найтерпиміше зі всіх видів забруднення зовнішнього середовища. Разом з проблемами забруднення повітря, грунти і води людство зіткнулося з проблемою боротьби з шумом. З’явилися і набувають широкого поширення такі поняття як «акустична екологія», «шумове забруднення навколишнього середовища» і ін. Все це обумовлено тим, що шкідлива дія шуму на організм людини, на організм людини, на тваринний і рослинний світ безперечно, встановлено наукою. Людина і природа все більше страждають від його згубної дії.

По И. И. Дедю (1990), забруднення шумове - форма фізичного забруднення, що виявляється в збільшенні рівня шуму понад природний і такий, що викликає при короткочасній тривалості неспокій, а при тривалій - пошкодження органів, що сприймають його, або загибель організмів.

Нормальний шум навколишнього людину середовища варіює в межах 35-60 дб. Але до цього фону додаються все нові децибели, внаслідок чого рівень шуму часто перевищує 100дБ.

Децибел (дб) - це логарифмічна одиниця вимірювання шуму виражаючий ступінь звукового тиску. 1дБ - найнижчий рівень шуму, який ледве здатний уловлювати чоловік. Природа ніколи не була безмовною, вона небезмовна, а безшумна. Звук - один з найстародавніших її проявів, такою ж стародавньою, як і сама Земля. Звуки завжди були і навіть жахливої сили і потужності. Але все таки в природному середовищі переважали звуки шелестіння листя, дзюрчання струмка, пташині голоси, легкий плескіт води і шум прибою, які завжди приємні людині. Вони заспокоюють його, знімають стреси. Людина творила, і з’являлися все нові і нові звуки. Після винаходу колеса він, по справедливому зауваженню відомого англійського акустика Р. Тайлора, сам того не усвідомлюючи, посіяв першу ланку сучасної проблеми шуму. З народженням колеса став все частіше стомлювати і дратувати людину. Природні звучання голосів Природи стали все більш рідкісними, зникають зовсім або заглушаються промисловими транспортними і іншими шумами Шум трамваїв, рев реактивних літаків, крики гучномовців і тому подібне - це бич людства.

Інші статті


2 Відгуків на “Шумове забруднення”


  1. 1 Катрина

    Спасибо большое, очень помогли с рефератом!

  2. 2 Карина

    Да, хороший реферат, спасибо:)

Залишити відгук