Тепла або холодна зима – чому це буває

Зимові буденні сценки з життя Голландії XVII століття, відображені на багатьох полотнах фламандських живописців, можуть служити одним з наочних доказів нинішнього істотного потеплення клімату.

Кінець XVI, XVII, XVIII і початок XIX століть був періодом похолодання клімату Європи, його навіть називають «малим льодовиковим періодом». Данські протоки щорічно замерзали. Встановлювалася регулярна льодова переправа між Данією і Швецією.

На полотнах фламандських живописців городяни всіх віків легко, звично катаються на ковзанах по замерзлому ставку, рибу з баркасів вантажать в сани, мисливці крокують по сніжній рівнині…

Нічого подібного в нинішній Голландії не побачиш. Середня температура повітря в січні тут біля плюс 4°C.

А пригадаєте Пушкіна: «…что наше північне літо карикатура південних зим, промайне і ні…» І дійсно, синоптичні документи підтверджують: середня температура в червні 1822 року в Москві склала всього 12,9°, в червні 1824 року – 14,1°C. Сучасна норма для червня – 15,8°C.

Приблизно з середини минулого сторіччя клімат став «помітно мінятися. Глобальне потеплення охопило велику частину Землі і особливо яскраво виявилося в північній півкулі.

Потеплення відбувалося нерівномірно: то ослаблялося, то посилювалося. Найбільше потеплення відмічене в кінці 1930-х – початку 1940-х років. Потім наступив тимчасовий спад, але тенденція до потеплення зберігається і понині. Фахівці вважають, що за сторіччя температура в північній півкулі підвищилася приблизно на 0,5°.

Причина глобального потеплення планети, на думку, що широко затвердилася зараз, пов’язана головним чином з тим, що росте вміст вуглекислого газу в атмосфері – результат господарської діяльності людини, що збільшується.

Глобальне потеплення – загальна тенденція. Але при цьому нерідко випадають холодні або навіть дуже холодні зими. З чим це пов’язано? Цікаво прослідкувати, проаналізувати причини температурних змін окремих крупних регіонів по сезонах. Наприклад: від яких конкретних причин залежить збільшення числа теплих зим на європейській території СРСР?

В наших помірних широтах основний кліматообразующий чинник – це особливості циркуляції атмосфери. Дослідження і спостереження, проведені автором, дозволяють стверджувати, що на європейській частині СРСР найбільші похолодання в зимовому сезоні (грудень – лютий) бувають викликані антициклонами, що приходять з північного заходу, півночі і північного сходу. Вони приносять морське або континентальне арктичне повітря. Температура повітря весь той час, поки розвивається антициклон, а це звичайно 5…7 діб, буває знижена в середньому на 4…5° при північних входженнях антициклону і на 2…3° при північно-західних і північно-східних входженнях. В окремих випадках відбувається похолодання на 10°, 15°, 20° в порівнянні з нормою.


0 Відгуків на “Тепла або холодна зима – чому це буває”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук