ТУНГУСЬКИЙ МЕТЕОРИТ МІГ БУТИ ВИНУВАТЦЕМ ТОГО ЩО НАСТУПИВ ГЛОБАЛЬНОГО ПОТЕПЛЕ


Нову гіпотезу, що пояснює явище глобального потеплення, запропонували російські учені. Виступаючи на конференції в Лейстерськом університеті (Великобританія) директор Інституту обчислювального моделювання З РАН (м. Красноярськ), член-кореспондент РАН Володимир Шайдуров повідомив, що головною причиною поступового зростання температури у поверхні планети може бути зовсім не багатократне збільшення викидів діоксиду вуглецю транспортом і промисловістю, а падіння Тунгуського метеорита в 1908 році.
Саме до періоду між 1906 і 1909 роками відноситься початок глобального зростання температури в XX столітті. Як правило, його пов’язують з бурхливим розвитком промисловості, автомобільного і авіаційного транспорту, із-за якого в атмосферу стала викидатися величезна кількість діоксиду вуглецю, а також метану і інших парникових газів. Але, на думку Шайдурова, вплив цих газів на процес зміни клімату Землі може виявитися не таким вже великим.
Відомо, що до парникових газів відноситься і водяна пара, причому її роль в захопленні відбиваного поверхнею планети теплового випромінювання навіть вище, ніж у вуглекислого газу. Проте людство практично ніяк не може вплинути на круговорот води в природі, тому і уваги до впливу водяної пари на парниковий ефект майже не приділяється.
Проте навіть невеликі зміни у вмісті води у верхніх шарах атмосфери може привести до значного зростання температури у поверхні планети. Проведені в ІВМ З РАН дослідження на комп’ютерних моделях показали, що збільшення змісту води в мезосфері на 1% дає підвищення температури у поверхні приблизно на 4 °С.
Проте помітні зміни у вмісті води у верхніх шарах атмосфери могли відбутися тільки в результаті серйозної природної катастрофи, яка привела б до сильних обурень у верхніх шарах атмосфери і зміни структури срібних хмар, що складаються з найдрібніших кристалів льоду. Падіння Тунгуського метеорита цілком підходить на роль катастрофи, здатної “перетрусити” мезосферу Землі, і до того ж добре співпадає з часом почала потеплення клімату.
Конкретні механізми змін в структурі срібних хмар і мезосфери в цілому під впливом падіння і вибуху метеорита вимагають додаткових досліджень. Зрозуміло, запропонована теорія зовсім не відміняє того, що на потеплення клімату можуть робити вплив і викиди діоксиду вуглецю. Просто, набір чинників, що визначають зміну клімату нашої планети, може виявитися куди складнішим, ніж передбачалося.

Джерело: gerhardt.com.ua

Інші статті


0 Відгуків на “ТУНГУСЬКИЙ МЕТЕОРИТ МІГ БУТИ ВИНУВАТЦЕМ ТОГО ЩО НАСТУПИВ ГЛОБАЛЬНОГО ПОТЕПЛЕ”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук