Вплив парникового ефекту на клімат Землі

Ще в 1827 році французький фізик Жозеф Фурье припустив, що атмосфера землі виконує функцію свого роду стекла в теплиці: повітря пропускає сонячне тепло, не даючи йому при цьому випаруватися назад в космос. Цей ефект досягається завдяки деяким атмосферним газам другорядного значення, якими є, наприклад, водяні випаровування і вуглекислий газ. Вони пропускають видиме і «ближнє» інфрачервоне світло, що випромінюється сонцем, але поглинають «далеке» інфрачервоне випромінювання, що має нижчу частоту і що утворюється при нагріванні земної поверхні сонячними променями. Якби цього не відбувалося, Земля була б приблизно на 30 градусів холодніше, ніж зараз, і життя б на ній практично завмерло.

Виходячи з того, що «природний» парниковий ефект – це сталий, збалансований процес, збільшення концентрації «парникових» газів в атмосфері повинне привести до посилення парникового ефекту, який у свою чергу приведе до глобального потеплення клімату. Кількість CO2 в атмосфері неухильно росте ось вже більш за століття через те, що як джерело енергії стали широко застосовуватися різні види викопного палива (вугілля і нафта). Крім того, як результат людської діяльності в атмосферу потрапляють і інші парникові гази, наприклад метан, закис азоту і цілий ряд хлоросодержащих речовин. Не дивлячись на те, що вони проводяться в менших об’ємах, деякі з цих газів куди небезпечніші з погляду глобального потеплення, чим вуглекислий газ.

Діяльність людини приводить до підвищення концентрації парникових газів в атмосфері. Збільшення концентрації парникових газів приведе до розігрівання нижніх шарів атмосфери і поверхні землі. Будь-яка зміна в здатності Землі відображати і поглинати тепло, зокрема викликане збільшенням вмісту в атмосфері тепличних газів і аерозолів, приведе до зміни температури атмосфери і світових океанів і порушить стійкі типи циркуляції і погоди.

Проте, ведуться запеклі спори навколо того, яке конкретне кількість цих газів викличе потеплення клімату і в якому ступені, а також як скоро це відбудеться. Навіть коли зміна клімату дійсно відбувається, в цьому важко бути стовідсотково упевненим. Світові середні температури можуть сильно коливатися в межах декількох років і десятиліть – причому з природних причин. Проблема в тому, що вважати середньою температурою, і на підставі яких критеріїв судити, чи дійсно вона змінилася в ту або іншу сторону.


0 Відгуків на “Вплив парникового ефекту на клімат Землі”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук