Забруднення навколишнього середовища і екологічні проблеми людства

Під забрудненням навколишнього середовища розуміють небажану зміну її властивостей в результаті антропогенного надходження різних речовин і з’єднань. Це забруднення приводить до шкідливої дії на літосферу, гідросферу, атмосферу, на біосферу, на будівлі, конструкції і матеріали, а зрештою і на саму людину. Головним джерелом такого забруднення є повернення в природу величезної маси відходів, які утворюються в процесі виробництва і споживання людського суспільства. За підрахунками учених в 1970 р. вони складали 40 млн. т, а до кінця XX в. їх об’єм може досягти 100 млрд. т. Особливо небезпечне надходження в навколишнє середовище хімічних речовин, синтезованих людством і що раніше не існували в природі. Існує велика кількість забруднень і їх видів. Розглянемо деякі з них.

Забруднення грунтового покриву відбувається в результаті нераціонального прірододользованія. Це забруднення може виникати від неписьменного ведення сільського господарства, порушення земель, в процесі будівництва і гірських вироблень. В результаті цього виникають мало продуктивні і непродуктивні землі. В крайньому випадку, виникає ландшафт, так званих «поганих земель» (бедленд), які в даний час займають 1% поверхні суші. Важливою причиною забруднення грунтів можуть бути промислові і сільськогосподарські відходи, побутове сміття, неправильне внесення добрив. Головними забруднювачами є важкі метали і їх з’єднання, добрива, отрутохімікати, радіоактивні речовини.

Забруднення гідросфери відбувається, перш за все, в результаті скидання в річки, озера і моря стічних вод. Їх загальний об’єм досягає 1 тис. км3 в рік. Для їх нейтралізації методом розбавлення потрібно близько 10 тис. км3 чистої води. Найбільш забруднені такі річки як Рейн, Дунай, Сіно, Тібр, Міссісіпі, Огайо, Волга, Дніпро, Дон, Дністер, Ніл, Ганг.

Росте забруднення Світового океану, в який потрапляє близько 100 млн. т відходів. Найбільш забруднені такі моря, як Середземне, Північне, Ірландське, Балтійське, Чорне, Азовське, Японське, Яванець і Карібське. Дуже великої шкоди завдає нафтове забруднення. У Світовий океан щорічно потрапляє 3-4 млн. т нафти і нафтопродуктів, а за деякими оцінками, значно бльше (до 16 млн. т). Вважається, що 1/3 поверхні Світового океану покрито маслянистою плівкою. Особливо велике нафтове забруднення Північного, Середземного, Карібського морів, Персидського, Мексиканського заток.

Статті по темі


0 Відгуків на “Забруднення навколишнього середовища і екологічні проблеми людства”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук