Забруднення природи приводить до ускладнення пташиних пісень

Забруднення навколишнього середовища позитивно позначається на співі самців шпаків – з’ясували учені з університету Кардіффа в Уельсі (Cardiff University in Wales). Це перше відкриття подібного роду, зроблене екологами, що вивчають поведінку тварин.

Предметом вивчення став звичайний шпак ( Sturnus vulgaris ), що живе повсюдно в Європі. Особливо біологів зацікавили особини, які харчувалися земляними черв’яками в районі каналізаційних очисних споруд. Земля в районах навколо таких станцій забруднена речовинами, які поводяться в організмі тварин подібно до статевого гормону естрогену.

Шай Маркман (Shai Markman), зараз він працює в університеті Хайфи (Haifa University), і Кетрін Беканан (Katherine Buchanan), нині трудиться в австралійському університеті Дікина (Deakin University), і їх колеги визначили, які речовини потрапляють в організм птахів. А потім провели контрольний експеримент: згодували півчим пташкам личинок хрущака мучного, які були “чистими” і “забрудненими”.

Виявилось, що шкідливі речовини приводять до збільшення тих відділів мозку, що відповідають за складність пісень самців шпаків. Видавані ними звуки придбали велику складність, “мелодії” стали довшими, та і взагалі – усілякі співи відбувалися частіше.

Таким чином, забруднювачі вплинули на анатомію і поведінку тварин.

Цікаво, що самки ні в якому разі це поліпшення репертуару “не замовляли”, їм цілком вистачало і того, що є. Проте в майбутньому вибір подібних “витіюватих” партнерів може згубно позначитися на потомстві.

Поки біологи не змогли встановити, як шкідливі речовини впливають на фертільность шпаків, їх здібність до пошуку пищи для майбутнього потомства, але напевно відомо, що вони знижують їх розумові здібності і гальмують імунну систему.

Відповідно, для популяції цих птахів забруднення навколишнього середовища може стати початком кінця. Адже подібний ефект шкідливі речовини, можливо, надають і на інших птахів (відомо, що сороки і ворони також харчуються у очисних споруд у разі браку пищи в інших місцях).

Раніше ми писали про дослідження, що показало, що міські синиці співають швидше.

Як впливають забруднювачі на самок – поки не ясно. Але у деяких особин учені спостерігали появу чоловічих ознак, наприклад, самки починали співати, хоча зазвичай вони цього не роблять.

Джерело: membrana.ru


0 Відгуків на “Забруднення природи приводить до ускладнення пташиних пісень”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук