Забруднювачі води

Здібність до біологічного розкладання

Штучні матеріали, які розкладаються біологічним шляхом, збільшують навантаження на бактерії, що, у свою чергу, вабить зростання споживання розчиненого кисню. Ці матеріали спеціально створюються так, щоб вони могли легко перероблятися бактеріями, тобто розкладатися. Природні органічні речовини зазвичай біоразлагаєми. Щоб цією властивістю володіли і штучні матеріали, хімічний склад багато з них (наприклад, миючих і чистячих засобів, паперових виробів і ін.) був відповідним чином змінений. Перші синтетичні миючі засоби були стійкі до біологічного розкладання. Коли величезні клуби мильної піни стали скупчуватися у муніципальних очисних споруд і порушувати роботу деяких водоочисних станцій із-за насиченості патогенними мікроорганізмами або пливли вниз за течією річок, до цієї обставини було привернуто увагу громадськості. Виробники миючих засобів вирішили проблему, зробивши свою продукцію біорозкладаної. Але таке рішення спровокувало і негативні наслідки, оскільки привело до підвищення БПК водотоков, що приймають стічні води, а, отже, прискоренню темпів витрати кисню.

Утворення газів

Аміак є основним продуктом мікробіологічного розкладання білків і виділень тварин. Аміак і його газоподібні похідні аміни утворюються як за наявності, так і за відсутності розчиненого у воді кисню. У першому випадку аміак окислюється бактеріями з утворенням нітратів і нітриту. У відсутність кисню аміак не окислюється, і його вміст у воді залишається стабільним. При зниженні змісту кисню нітрит, що утворилися, і нітрати перетворюються на газоподібний азот. Відбувається це задоволено часто, коли води, що стікають з удобрених полів і нітрати, що вже містять, потрапляють в стоячі водоймища, де накопичуються також і органічні залишки. У донних ілах таких водоймищ мешкають анаеробні бактерії, що розвиваються в безкисневому середовищі. Вони використовують кисень, присутній в сульфатах, і утворюють сірководень. Коли в з’єднаннях недостатньо доступного кисню, розвиваються інші форми анаеробних бактерій, які забезпечують гниття органічних речовин. Залежно від виду бактерій утворюються вуглекислий газ (СО2), водень (Н2) і метан (СН4) - горючий газ без кольору і запаху, який називають також болотяним газом.

Евтрофікація

Евтрофікація, або евтрофірованіє, - процес збагачення водоймищ живильними речовинами, особливо азотом і фосфором, головним чином біогенного походження. В результаті відбувається поступове заростання озера і перетворення його в болото, заповнене мулом і рослинними залишками, що розкладаються, яке врешті-решт повністю висихає. У природних умовах цей процес займає десятки тисяч років, проте в результаті антропогенного забруднення протікає дуже швидко. Так, наприклад, в маленьких ставках і озерах під впливом людини він завершується всього за декількох десятиліть.

Статті по темі


0 Відгуків на “Забруднювачі води”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук