Захистимо братів наших менших

Охорона ресурсів тваринного і рослинного світу направлена як на підтримку оптимального рівня чисельності економічно цінних промислових тварин, так і на збереження всієї видової різноманітності тварин і рослин. Рішення цієї задачі стало великою і актуальною проблемою, оскільки сучасна цивілізація широким фронтом наступає на дику природу, внаслідок чого відбуваються необоротні зміни природного середовища. При цьому чисельність більшості диких хребетних тварин, а також інших видів тварин, стала різко зменшуватися, а деякі види зовсім зникають. Така ж проблема стоїть і відносно багатьох рослин. Цей процес збіднення фауни і флори під впливом негативних дій антропогенних чинників з кожним роком посилюється і набуває глобального характеру.

З початку ХVII в. на території Білорусі зникло більше 20 видів наземних хребетних тварин. Серед них два вимерлих на землі вигляду: лісовий бик – тур і дикий кінь – лісовою тарпан. Перестали зустрічатися також соболь, лань, дрохва. У білоруських річках зникли річкова мінога і 11 видів риб, зокрема білуга, російський осетер, лосось. Ряд видів винищений людиною, інші зникли унаслідок гло-бального скорочення ареалу або зміни жител. Біловезький зубр – своєрідний символ Білорусі – зберігся тільки в умовах неволі, проведені роботи по його натуралізації.

Внаслідок цього в даний час в рамках загальної проблеми охорони тваринного і рослинного світу висувається цілком самостійний напрям – охорона рідкісних видів тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення.

На підставі матеріалів багаторічних досліджень білоруських учених, в цілях охорони і примноження рідкісних і зникаючих видів тварин і рослин, ще в 1979 році спеціальною Ухвалою Ради Міністрів БССР установлена Червона книга Білоруської РСР. У перше видання Червоної книги було включено 80 видів тварин і 85 видів рослин. В даний час охороні підлягають 182 види тварин, 180 видів рослин, 17 – грибів і 17 видів лишайників.

Проблема охорони рідкісних видів може бути вирішена шляхом збереження природних екосистем і всіх їх компонентів. Найефективнішою мірою охорони є збереження їх жител, яке може бути досягнуте, зокрема, організацією мережі природних територій, що особливо охороняються, наприклад, заповідників.

Документом, що акумулює всю інформацію про стан природних комплексів заповідників, є «Літопис природи», одним з розділів якої є «Рідкісні, зникаючі, реліктові види». Особлива увага приділяється виявленню і уточненню жител рослин, особливо рідкісних і зникаючих видів. Ця робота проводиться шляхом складання «точкових карт» ареалів сучасних місцезнаходжень цих видів.


2 Відгуків на “Захистимо братів наших менших”


  1. 1 константин

    помогите получить список членов участников данной конвенции

  2. 2 сонце

    я не це шукала

Залишити відгук