Зміна клімату і міжнародна безпека

Ризики, які несе з собою зміна клімату, реальні. Цього року переважна більшість закликів про надання гуманітарної допомоги були обумовлені кліматичними явищами. Йдеться не просто про екологічний виклик, яким би невідкладним і важливим він не був. Зміна клімату також викликає серйозні політичні ризики і погрози безпеки, які безпосередньо зачіпають європейські інтереси.

На цьому тижні я представлю доповідь, підготовлену спільно з Єврокомісією, розділам держав і урядів ЄС. Його головний аргумент – зміна клімату вже робить серйозний вплив на міжнародну безпеку. У подальші роки ця тенденція продовжить посилюватися. І нам необхідно терміново приступити до дій по захисту своїх інтересів.

Зміну клімату слід розглядати перш за все як множник загрози, який посилює напруженість усередині країн і між ними. Воно загрожує створити надмірне навантаження на країни і регіони, схильні до нестабільності. Критичною змінною виступає управління. Від того, наскільки успішно уряди врегулюють конфлікти сьогодні, залежить, як вони реагуватимуть на наслідки зміни клімату надалі.

Більш насущною стає необхідність дотримуватися прийнятих нами зобов’язань по скороченню викидів парникових газів. Не можна припиняти діяльність по пом’якшенню наслідків і по пристосуванню до неминучої зміни клімату. Необхідно також реагувати на погрози міжнародної безпеки, породжені зміною клімату.

Виділю лише три загрози. По-перше, конфлікт із-за ресурсів, особливо в тих випадках, де доступ до них політизується. Скорочення орних площ, повсюдний брак води, скорочення запасів пищи і риби, посилення повеней і тривалих засух – число цих явищ зросте в багатьох регіонах. Африка є самою уразливою для зміни клімату.

Друга загроза – посилення міграції. ООН прогнозує, що до 2020 року «екологічні» мігранти обчислюватимуться мільйонами. Такі масові міграційні потоки, ймовірно, збільшать число конфліктів в регіонах транзиту і осідання. Це здатне привести до посилення напруженості між різними етнічними і релігійними групами і політичного радикалізму.

По-третє, що буде з нафтою, газом і рибними ресурсами, якщо межі і території міняються? Чи збережуться права і обов’язки у країни, що втратила сухопутну територію, що, згідно прогнозам, відбудеться з поряд островів в Тихому океані? Що буде, якщо Північно-західний прохід стане судноплавним у будь-який час роки? Якщо підійти до цього з розумом, такий поворот обіцяє величезні можливості. Але у відсутність схваленого міжнародного механізму по дозволу територіальних претензій, як у випадку з Арктикою, політична напруженість збільшиться.


0 Відгуків на “Зміна клімату і міжнародна безпека”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук