Зміна клімату

Зміна клімату

Погода на земній кулі не завжди була такою, як зараз. З тих пір, як 4 млрд. років назад Земля остигнула і знайшла атмосферу, її клімат зазнав безліч змін. Одні з них зайняли десятки, інші – сотні або тисячі років. Найпомітніші зміни клімату наголошуються між холодними льодовиковими періодами і теплими міжльодовиковими епохами. Ми живемо між двома льодовиковими періодами; останній закінчився близько 10 000 років тому. Погода з тих пір дуже сильно змінилася. Зараз вже визнано, що сучасна цивілізація надала згубну дію на атмосферу і людству загрожує глобальне потеплення клімату.

Раніше було тепліше

Нинішні запаси вугілля і нафти утворилися з органічних речовин, зокрема з дерев, які росли в кам’яновугільний період. Клімат у той час був набагато тепліший, ніж зараз.

То тепло, то холодно

За останні 850 000 років було 5 льодовикових періодів, коли температури на Землі опускалися на 3°С нижче нинішніх. Тоді величезні льодовики покривали половину Північної Америки, в Європі доходили до Альп, а в Південній півкулі покривали Нову Зеландію. Між цими періодами ставало теплішим, і льоди відступали.

Метеорит і клімат

Динозаври жили на Землі протягом 250 млн. років, потім вимерли. Можливо, їх зникнення пов’язане з катастрофічною зміною клімату ок. 65 млн. років назад із-за падіння на Землю величезного метеорита. Пил, що піднявся, зменшив прозорість атмосфери, і наступило похолодання

Небезпеки цивілізації

Озон – це голубуватий газ, який утворюється у верхніх шарах атмосфери, а іноді у поверхні землі. Озоновий шар верхніх шарів атмосфери захищає життя на Землі від шкідливого для всього живого ультрафіолетового випромінювання. Відносно недавно кожну весну над Антарктидою в озоновому шарі стала з’являтися дірка, показана на цій супутниковій фотографії. Тепер озоновий шар стоншується і над іншими районами. Якщо з утворенням озонових дірок не боротися, результати можуть стати катастрофічними.

Глобальне потеплення

Більшість метеорологів згодна з тим, що до 2030 р. температура на Землі підвищиться на 2-4°С, якщо людство не вживе рішучим заходам в боротьбі з парниковим ефектом. Правда, оцінки інших фахівців оптимістичніші.

Криза клімату

Останнім часом люди все більше замислюються про те, як їх діяльність впливає на природу. Більшість метеорологів переконана в тому, що за рахунок зростання парникового ефекту клімат стає теплішим, хоча про те, наскільки тепліше, єдиної думки немає. Якщо парникових газів не дуже багато, вони навіть корисні: подібно до даху парника, вони утримують тепло. Але їх надлишок вже небезпечний. Основний парниковий газ – це діоксид вуглецю (вуглекислий газ), який виділяється при спалюванні вугілля, нафти і деревини. Посиленню парникового ефекту сприяє і метан, що утворюється в болотах, на рисових полях і звалищах, а також деякі інші гази.


0 Відгуків на “Зміна клімату”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук